Instalacja wodno-kanalizacyjna w domu

Popełnienie błędów podczas budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu może sprawić, że inwestycja się przedłuży, a jej koszty będą zdecydowanie większe. Aby do tego nie dopuścić, należy dobrze dobrać fachowców, którzy mają zająć się tym zadaniem, a także mieć pod kontrolą przebieg budowy. Jeśli chcesz, aby Twoja instalacja wodno-kanalizacyjna była wykonana idealnie, musisz wiedzieć jakich błędów nie można popełniać podczas jej budowy. Oto najpopularniejsze z nich.

Brak projektu lub błędy w jego wykonaniu

Warto już na etapie przygotowywania projektu budowlanego wziąć pod uwagę usytuowanie kuchni, łazienki czy pralni. Konieczne jest też dokładne określenie miejsc poboru wody oraz odprowadzania ścieków. Warto jednak wiedzieć, że określenie tych miejsc to jedno, a dostosowanie się do projektu to zupełnie coś innego. Dość często bowiem bywa tak, że inwestorzy w ostatnim momencie podejmują decyzję dotyczące umiejscowienia sanitariów i innych urządzeń korzystających z instalacji wodno-kanalizacyjnej. Oczywiście nie jest to poprawne zachowanie, ponieważ takie rzeczy należy ustalić wcześniej i trzymać się ich podczas budowy domu. W momencie, gdy to osoba instalująca sanitaria dokonuje modyfikacji w projekcie, dochodzi do błędów, które później mogą stanowić duży problem. Oczywiście zawsze istnieje szansa, że trafi się nam fachowiec z dużą wiedzą i doświadczeniem, który wie, co robi. Nie należy jednak na to za bardzo liczyć i lepiej po prostu kierować się profesjonalnym projektem niż pozwalać sobie na samowolkę.

Wykorzystanie niesolidnych komponentów

Wiadome jest, że podczas budowy domu każdy inwestor szuka oszczędności. Co prawda w niektórych sytuacjach można postawić na tańsze zamienniki niektórych materiałów bez dużych strat na jakości, jednak nie zawsze tak jest. Jednym z błędów, który popełniają zbyt oszczędne osoby, jest kupowanie tanich rur i akcesoriów niezależnie od ich jakości. Trzeba jednak pamiętać, że jest to krótkotrwała oszczędność, która z biegiem czasu może przynieść więcej szkód niż korzyści. Każda instalacja w domu, nieważne czy wodno-kanalizacyjna czy gazowa powinna być wykonana przez profesjonalistów za pomocą sprawdzonych i solidnych materiałów. Rurociągi do wody ciepłej oraz zimnej, aby dobrze funkcjonowały przez długi czas, nie mogą być zrobione z najtańszych komponentów. Jeśli chcesz uniknąć w przyszłości kosztownych napraw, a nawet całkowitej wymiany instalacji po kilku latach od zakończenia jej budowy, to nie staraj się za wszelką cenę ciąć kosztów. Wybieraj jedynie sprawdzone materiały https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/podwojny/.

Osłabienie konstrukcji budynku

Instalacje wodno-kanalizacyjne zazwyczaj przechodzą przez elementy konstrukcyjne domu. Ważne jest to, aby wszelkie bruzdy i wnęki były zaplanowane przez doświadczonego projektanta. Jeśli przez ściany i stropy nieruchomości będą biec rury o dużym przekroju, to ingerencja w konstrukcję budynku jest dość duża i może ją to osłabić. Jeżeli rurociągi zostaną zainstalowane w złym miejscu lub ich średnica będzie dobrana nieodpowiednio do konstrukcji to może mieć to fatalny wpływ na cały dom. Będzie on po prostu osłabiony konstrukcyjnie, co jest niedopuszczalne i ciężkie do naprawienia w późniejszym czasie. Niewielkie bruzdy czy przebicia nie będą stanowić większego problemu, jednak nieprawidłowe dobranie i poprowadzenie instalacji w domu ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. Z tego względu budową instalacji powinni zająć się fachowcy.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ