Lampy w stylu skandynawskim

Skandynawia kojarzy nam się nie tylko z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i życiem bliskim naturze, ale również w nie mającym sobie równych, jeśli chodzi o wystrój wnętrz, stylem skandynawskim. Charakteryzujący się niezwykłą prostotą, której nie brak jednak przytulności, styl scandi sprawił, że o Skandynawii usłyszał cały świat. Dziś ludzie w różnych zakątkach globu marzą o tym, żeby ich mieszkanie urządzone było zgodnie z jego regułami. Funkcjonalność, oszczędność, spokój, który sprzyja odpoczynkowi od nadmiaru bodźców towarzyszących nam na co dzień – to cechy, po których rozpoznamy styl skandynawski. Skandynawskie mieszkania są jasne, przestronne, mimo, że minimalistyczne, to ciepłe i sprawiające, że chce się w nich zostać na dłużej – nic dziwnego, że świat oszalał na punkcie stylu skandynawskiego.

Moda na skandynawski dizajn dotarła również do polski. Zaczęło się od dodatków i białych ścian, dziś coraz częściej widzimy całe mieszkania urządzone po skandynawsku. Styl skandynawski doskonale sprawdza się w polskich domach. Podobnie jak na północy Europy nam również przez większość roku brakuje słońca, więc ważne jest urządzenie mieszkania tak, żeby w pełni wykorzystać małą ilość promieni słonecznych, która do nas dociera. Kiedy zgodnie ze skandynawską modą mieszkanie jest jasne – ściany i podłoga są białe, meble popielate lub bielone, dodatki mają jasne, stonowane barwy – pomieszczenie nie tylko optycznie się powiększa, ale jeszcze rozświetla. Pomalowane na biało mieszkanie wydaje się znacznie jaśniejsze niż takie, w którym przeważają ciemne barwy.

Bardzo wielu Polaków mieszka w niewielkich mieszkaniach w bloku. Tutaj również styl scandi sprawdzą się idealnie. Jasne tony powiększają optycznie małe pomieszczenia i rozświetlają je. Funkcjonalne meble idealnie nadają się dla całej rodziny, a praktyczne dodatki ozdabiają wnętrza, jednocześnie ich nie przeciążając i nie zagracając.

Podstawowe zasady stylu skandynawskiego

Jeżeli marzy nam się mieszkanie w stylu scandi, zacząć musimy od poznania podstawowych reguł, zgodnie z którymi Skandynawowie urządzają swoje domu. Najważniejszą zasadą jest tutaj prostota. Zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i o wzornictwo.

Ściany skandynawskich mieszkań są zwykle w całości pokryte białą farbą, czasami gdzieniegdzie pojawiają się popiele. Bardzo często w mieszkaniach w Szwecji czy w Norwegii zobaczymy również ściany wyłożone pomalowaną na biało cegłą albo deskami – również w kolorze białym, czasami pozostawionymi w stanie surowym. Jasne są również podłogi – najczęściej wykłada się je naturalnym drewnem w jasnym odcieniu i maluje na biało, często wywołując efekt lekkiego przecierania.

To nie koniec bieli. Ta jest w skandynawskich mieszkaniach wszechobecna. Pojawia się również w postaci mebli. Tutaj po raz kolejny pojawia się drewno malowane na biało. Mebli jest mało. Mają być pojemne i funkcjonalne, ale nie zagracać przestrzeni. Jasne są również kanapy – tutaj dominuje biel, szarości, beże, rzadziej zobaczymy kanapy w kolorze, a jeśli już – te są centralnym punktem pomieszczenia i kolory nie pojawiają się już nigdzie indziej.

Dekoracje pomieszczenia w stylu skandynawskim

W skandynawskich domach nie uświadczymy zbyt wielu ozdób. Te pojawiają się w małej ilości, ale są bardzo starannie dobierane. Mają skupiać uwagę i tworzyć we wnętrzu klimat. Tutaj również nie szalejemy z kolorami, stawiamy raczej na oryginalne kształty czy materiały.

Głównym dodatkiem są tekstylia. Te zawsze muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Jeśli narzuta na kanapę, to lniana, poduszki – lniane, bawełniane albo z wełny. Unika się raczej zasłon, nie chcąc ograniczać ilości światła wpadającego do mieszkania, jeśli już pojawiają się firany, to cienkie, delikatne, z lejącego się materiału.

Lampy w skandynawskich wnętrzach

Najważniejszą dekoracją skandynawskich wnętrz są bez wątpienia lampy. Te odgrywają tutaj ogromną rolę. Ich zadaniem jest nie tylko doświetlenie pomieszczenia, ale też uczynienie go oryginalnym, nadanie mu atmosfery. Zwykle w pomieszczeniu w stylu skandynawskim jest więcej niż jedna lampa. Oprócz oświetlenia sufitowego, pojawiają się lampy stojące i mniejsze lampki na stolikach nocnych czy komodach.

Skandynawskie lampy wykonane są najczęściej ze szkła lub z metalu. Stawia się na klosze, które nie ograniczą ilości światła – to ważne zwłaszcza w pomieszczeniach, w których potrzebujemy dobrego oświetlenia. Ogromną popularnością cieszą się lampy metalowe – srebrne, czarne lub białe, czasami jako mały akcent kolorystyczny również czerwone czy niebieskie. Jako oświetlenie pojawiają się również proste żarówki albo szklane klosze, które kształtem je przypominają. Świetną dekoracją do mieszkania będą również klosze z metalowych prętów – te zapewniają świetny dopływ światła, bowiem nie osłaniają żarówki, a jednocześnie są naprawdę oryginalną ozdobą. Taka lampa stanie się centralnym punktem mieszkania, sprawi, że nikt nie przejdzie koło niej obojętnie. Tańszą alternatywą, która również jest stosowana w mieszkaniach Skandynawów, będą klosze z papieru – niedrogie, a efektowne.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ