Nawozy organiczne

Nawóz organiczny to naturalna substancja uzyskiwana ze składników organicznych. Są różne ich rodzaje i przeznaczenie, mogą być do nawożenia roślin w ogródkach działkowych i przydomowych. Jak prawidłowo stosować nawozy organiczne? Czy ich stosowanie jest bezpieczne? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz podczas lektury niniejszego artykułu.

Popularne rodzaje nawozów organicznych

W obecnych czasach bardzo powszechne stały się nawozy organiczne. Można je stosować do trawy, owoców oraz warzyw. Substancje te mają konsystencję płynną lub są w formie granulatu. Popularność tego typu nawozów spowodowała inwencję producentów, którzy proponują szeroką paletę produktów. Wśród nich są między innymi:

  • Biohumus – otrzymuje się go w wyniku rozkładu masy organicznej przez dżdżownice. Ten rodzaj nawozu charakteryzuje się wysoką zawartością substancji odżywczych. Jest więc idealnym zamiennikiem kompostu czy nawozu z pokrzyw. Stosowanie biohumusu jest uważane za bezpieczne. Pobudza on glebę i poprawia wzrost roślin. Zdaniem specjalistów najlepszy biohumus robiony jest przez dżdżownice kalifornijskie.
  • Guano – powstaje z odchodów wydalanych przez ptaki. W składzie tego typu nawozów znajduje się magnez, fosforan wapnia oraz azot. Substancja uznawana jest za bardzo wydajną, ponieważ zawiera dużo makro- i mikroelementów. Guano nada się do nawożenia roślin ozdobnych oraz warzyw. Substancja wspomaga tworzenie naturalnej próchnicy, co powoduje, że można nawozić nim trawę. Nawóz podaje się roślinom w formie rozcieńczonej.

Nawozy organiczne kurze i bydlęce

Granulaty nawozowe pochodzenia kurzego lub bydlęcego są polecanym rozwiązaniem, jeżeli musisz szybko i skutecznie odżywić ziemię. Owe rodzaje nawozów charakteryzują się:

  • Obornik kurzy – ma zastosowanie w ogrodnictwie, ponieważ zawiera wiele drogocennych składników pokarmowych. Przy zastosowaniu z innymi produktami organicznymi to nawozy mineralne z czasem okażą się całkiem zbędne. Efekty stosowania nawozów organicznych będą szybko widoczne. Rośliny odżyją przy zastosowaniu obornika kurzego. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z dawką, gdyż można wtedy poparzyć korzenie.
  • Obornik bydlęcy – wykonuje się z odchodów zwierząt gospodarskich. Sprzedawany jest w formie częściowo przefermentowanej jako suszony granulat. W tej postaci nie ma problemu z przykrym zapachem odchodów zwierzęcych. Dodatkowo w tej formie rośliny szybciej wchłaniają wartości odżywcze. Nawóz przed udostępnieniem do sprzedaży oczyszcza się z chwastów i patogenów. Jest lepszy niż gnojówka lub nawóz z pokrzyw.

Nawozy organiczne pochodzące od roślin

nawozy

W przeciwieństwie do nawozów już omawianych te nie mają nic wspólnego ze zwierzętami. Do nawozów roślinnych należą:

  • Trociny / Kora ogrodowa – polecany jest do ściółkowania gleby. Przed zastosowaniem trocin lub kory zaleca się kompostowanie ziemi w okresie kilku miesięcy. Dzięki temu zabiegowi usuniesz żywice, która powstrzymuje wzrost roślin.
  • Torf – uzyskiwany jest w wyniku niepełnego rozkładu roślin. Nawóz ten posiada bogactwo substancji organicznych oraz mineralnych. Torf poprawia strukturę gleby, zwiększa jej wilgotność oraz rozluźnia zbite podłoże. Jest on alternatywą dla nawozów z gnojówki czy pokrzyw.
  • Węgiel brunatny – nadaje się do nawożenia warzyw oraz roślin ozdobnych. Idealnie sprawdzi się przy rozluźnianiu ciężkich gleb oraz można go zastosować do poprawy składu gleb piaszczystych. Węgiel brunatny poprawia również odczyn gleby.
  • Włókno kokosowe – jest nawozem o dużej trwałości. Służy do poprawiania stanu ciężkiej gleby. Nawóz ten dostarcza ziemi próchnicę, powodując jej wyraźne odżywienie. Włókno kokosowe wolno się rozkłada i z tego powodu zaleca się ponowne użycie go dopiero po kilku latach. Warto również wzbogacić je innymi nawozami organicznymi.

Jak stosować nawozy organiczne?

Nawozy organiczne nie wyróżniają się niczym szczególnym w porównaniu z innymi nawozami. Stosuje się je na działkach, amatorskich uprawach czy w ogrodach. Odżywianie gleby tego typu nawozami sprawi, że warzywa i owoce z ogródka będą smaczne i zdrowe. Są one gwarancją obfitych i dobrych jakościowo plonów.

Należy pamiętać jedynie, że nie każdy nawóz naturalny pasuje do wszystkich rodzajów upraw. Warto sprawdzić zastosowanie przed użyciem. Powinno być ono zamieszczone na opakowaniu lub stronie producenta. Kilka rodzajów nawozów naturalnych mają mocne działanie i stosowanie ich bez rozcieńczenia może prowadzić do poparzenia korzeni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ