Chociaż trendy wnętrzarskie się zmieniają, kuchnia zawsze pozostanie jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. To tutaj wspólnie gotujemy, razem jemy kolacje czy zaparzamy herbatę na koniec dnia. Co sprawi, że kuchnia będzie nowoczesna i przetrwa lata?

W kuchni niemal wszystko ma swój początek i koniec, a na pewno nasz rytm dnia. Najpierw wspólnie przygotowywane śniadanie, potem razem jedzony obiad, a na koniec dnia relaksacyjna herbatka. To niemal rutyna, dlatego to miejsce musi być praktyczne, a jednocześnie wygodne i przyszłościowe. Jak wyposażyć kuchnię, by pozostała nowoczesna, mimo upływu lat? Przede wszystkim inwestuj w pragmatyczne i wielofunkcyjne sprzęty. Oto kilka naszych wskazówek.

1.LODÓWKA SMART – obecnie lodówka nie służy już tylko do chłodzenia i zamrażania żywności. Coraz częściej lodówki wyposażone są w wewnętrzny komputer z wyświetlaczem, który sprawia, że sprzęt staje się smart. Co to dokładnie oznacza? Fakt, że np. za pomocą ekranu dotykowego możemy ustawić poziom chłodzenia, a kiedy nie będzie nas w domu na dłużej, możemy wówczas ustawić tryb oszczędzania energii. Współczesne lodówki potrafią nas poinformować o niedomknięciu drzwiczek czy wzroście temperatury wewnątrz, zarówno głosowo, jak i poprzez wysłanie nam wiadomości na telefon, niezależnie od tego gdzie jesteśmy. Dzięki czemu jesteśmy w stanie skontrolować pracę urządzenia nawet zdalnie, co w przypadku lodówki jest bardzo pomocne. Jeśli posiadasz większą rodzinę, warto w kuchni postawić lodówkę z wbudowaną kostkarką do lodu!

1-(62)

2.OKAP SMART – to trochę taki bohater drugiego planu i specjalista od brudnej roboty w jednym. Włącza się go wtedy, gdy zaczyna się zadyma w kuchni, unoszą się intensywne zapachy czy robi się parno. Możemy sobie poradzić bez niego, ale nie w nowoczesnej kuchni, w której dużo się gotuje. Współczesne rozwiązania sprawiają, że okap nie musi być wcale widoczny – może zostać podwieszony pod szafką kuchenną bądź być umiejscowiony w blacie. Nowoczesne okapy dzięki czułym sensorom same wychwytują z powietrza zanieczyszczenia, zapachy czy parę i doskonale wiedzą, kiedy mają się włączyć i wyłączyć, by „oczyścić atmosferę” – naprawdę smart!

3.PŁYTA GRZEWCZA (też smart!) – mówiąc płyta grzewcza mamy oczywiście na myśli płytę indukcyjną. To nowoczesne rozwiązanie, które czasami wymaga specjalnych garnków, aczkolwiek opcja indukcyjna jest wygodna w użytkowaniu, ergonomiczna i ekonomiczna. Nowoczesne płyty grzewcze same dopasowują wielkość powierzchni grzejącej do średnicy garnka, potrafią wykryć start wrzenia wody i automatycznie zmniejszyć swoją moc unikając kipienia, a w dodatku mimo grzewczych właściwości pozostają zimne w dotyku. Jednocześnie każda niemal nowoczesna płyta zawiera dodatkowe zabezpieczenia przez niepożądanym użyciem ze strony dzieci – wybieramy więc wyłącznie bezpieczny sprzęt!

4.EKSPRES DO KAWY – w coraz większej liczbie nowoczesnych polskich kuchni pojawiają się ekspresy automatyczne do kawy. Nic w tym dziwnego, skoro i tak każdy z nas kawę pija, i to coraz bardziej świadomie, więc czemu nie wypić jej na spokojnie w domu przed pracą lub na początek pięknego weekendu? Do wyboru znajdziemy dostępne na rynku ekspresy kolbowe, ciśnieniowe lub saszetkowo-kapsułkowe, które robią wyśmienitą kawę w domowych warunkach. Ostatnia wersja jest opcją najbardziej nowoczesną i najprostszą oraz najszybszą w przygotowaniu – wystarczy wrzucić do środka odpowiednią kapsułkę/saszetkę ze zmieloną kawą i wcisnąć przycisk, a po minucie dostaniemy energetyzujący trunek. Jak dobrze wybrać ekspres ciśnieniowy do kawy? Polecamy wybierać ekspresy o mocy od 1000 W do 1500 W i więcej, by mieć pewność, że ciśnienie w ekspresie podczas parzenia będzie odpowiednie. Dobrze też, jeśli zbiornik na wodę nie będzie iluzorycznych rozmiarów i nie zmusi cię do dolewania wody co dwie filiżanki kawy, a spieniacz do mleka będzie fabrycznie wbudowany. Wówczas nie będziesz potrzebować dodatkowego sprzętu, który zajmie miejsce w kuchni. Wybór konkretnego ekspresu na kapsułki zależy od ciebie – od tego jaką lubisz kawę, jaki masz budżet i jak sprzęt współgrać będzie z kuchnią. Być może ekspres Dolce Gusto Piccolo okaże się dla twojej kuchni w pełni wystarczający: https://www.dolce-gusto.pl/machines/piccolo-genio

2-(42)

5. MIKSER – w nowoczesnej kuchni, która jest prowadzona w świadomy sposób i unika złych nawyków żywieniowych, mikser bądź robot kuchenny to po prostu sprzęt must-have. Polacy stają się coraz bardziej otwarci na kulinarne nowości, piją coraz więcej koktajli owocowych czy zup kremów, zamiast słodzonych napojów czy ciężkostrawnych dań. Nowoczesny, dobrej jakości robot kuchenny bez problemu nie tylko rozdrabnia i miksuje, ale także gotuje na parze, miesza, ubija, rozpuszcza, gotuje, sieka, a nawet wyrabia ciasto! Kuchenna przyjaźń między tobą a nim będzie z pewnością trwać latami!

6.GNIAZDKA – wiadomo, że w każdym mieszkaniu są gniazdka, a przy takiej liczbie sprzętów powinno być ich jak najwięcej w kuchni! To prawda, dlatego, warto rozplanować ich umieszczenie pod względem planowanego ustawienia urządzeń AGD. Ale co najważniejsze – dobrze jest to zrobić sprytnie, dlatego gniazdka elektryczne coraz częściej „wyciąga się” ze ścian, i montuje np. ukrywając w blatach stołów czy szufladach. Dzięki temu nie musimy przeciągać kabla przez cały blat, by podłączyć się w ścianie, i nie szpecimy wyglądu całej kuchni.

Podsumowując, nowoczesna kuchnia to miejsce, w którym powinny spotkać się innowacyjne, technologiczne sprzęty, z praktycznymi, sprytnymi rozwiązaniami umożliwiającymi ich bezproblemowe podłączenie. Całość powinna być maksymalnie funkcjonalna, ale też spójna estetycznie i gotowa, by przetrwać próbę czasu. Jeśli nie masz pomysłu, jak to wszystko połączyć, z pewnością pomocną wizją służyć będzie architekt wnętrz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ