O czym pamiętać podczas budowy domu

Działka, projekt i kwestie formalno-prawne – po załatwieniu tych spraw można rozpocząć budowę domu. Pierwsza inwestycja we własną nieruchomość bywa obarczona błędami. W jaki sposób do nich nie dopuścić? O czym pamiętać w trakcie budowy domu, aby uniknąć przykrych niespodzianek?

Perfekcyjny harmonogram budowy

Kluczem do sukcesu jest doskonale zaplanowany harmonogram budowy. Aby udało się go wypełnić, musi dojść do idealnego zgrania kilku czynników – warunków atmosferycznych, dostępności materiałów budowlanych, jak również ekip zajmujących się stawianiem murów i pracami wykończeniowymi. Uchybienia w tym zakresie prowadzą do przestojów na placu budowy, co jest frustrujące, a w skrajnym przypadku może narazić inwestora na dodatkowe koszty. Dlatego dobry harmonogram inwestycji powinien zakładać daty ukończenia poszczególnych etapów – stanu zerowego, surowego otwartego i zamkniętego, a następnie kolejnych prac wykończeniowych. Warto pamiętać, że wiele spośród nich nie może się odbywać w niskich temperaturach, jak również w trakcie deszczowej aury.

Wybór fachowej ekipy

Dla realizacji harmonogramu bardzo duże znaczenie ma dostępność fachowych ekip budowlanych i wykończeniowych. Warto zapoznać się z ich referencjami, jak również zgromadzić wiedzę pozwalającą ocenić jakość fachowców. Najlepszym wyborem są ekipy z polecenia. Podpisywane umowy powinny zawierać dokładny koszt realizacji konkretnych prac, jak również ostateczne terminy ich ukończenia. W przeciwnym razie dochodzi do wspomnianych kłopotliwych przestojów.

Energooszczędność

Zdarza się, że pomimo sprawnej realizacji inwestycji, niepotrzebne koszty dają o sobie znać już w trakcie eksploatacji domu. Należą do nich przede wszystkim zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie. Dlatego w trakcie budowy warto szczególną uwagę zwrócić na jego potencjalną energooszczędność. Izolacja ścian zewnętrznych, stropów czy dachu skośnego powinna odbyć się przy pomocy niezawodnych materiałów, na przykład wełny mineralnej. Duże znaczenie ma optymalna grubość materiału izolacyjnego. Wełna mineralna zapewnia również dobrą izolację akustyczną i jest materiałem niepalnym. W połączeniu z wysokiej jakości stolarką okienną i prawidłowym montażem, a także wydajnym urządzeniem grzewczym, jej wybór zagwarantuje domownikom komfortowe warunki przez wiele lat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ