Ogniwa fotowoltaiczne – co powinieneś o nich wiedzieć?

Panele słoneczne to szansa na ogromne oszczędności, dlatego stają się one coraz bardziej popularne. Warto więc poznać zasady działania systemów fotowoltaicznych. Co może okazać się przydatne?

Dlaczego fotowoltaika jest tak opłacalna?

Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, czy rosnące rachunki za prąd sprawiają, że ludzie szukają sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Dlatego z roku na rok widoczny jest znaczący wzrost wykorzystania energii słonecznej. Prężnie rozwijająca się fotowoltaika pozwoliła na stworzenie systemu, który potrafi wytworzyć prąd równy rocznemu zapotrzebowaniu gospodarstwa domowego. Aby tak się stało, instalacja musi mieć odpowiednią moc, która jest zależna od ilości paneli słonecznych. Oblicza się ją na podstawie rocznego zużycia energii, co pozwala stworzyć optymalny zestaw, który będzie generował oszczędności, a nie straty. W ten sposób obliczono, że dla czteroosobowej rodziny wystarczający będzie zestaw o mocy 5 kW. Ogniwa fotowoltaiczne zajmą wówczas powierzchnię około 33 metrów kwadratowych. Jeśli nie mamy tak dużej powierzchni na dachu, to zawsze możemy wybrać instalację wolnostojącą, którą ustawimy na działce pod odpowiednim kątem. Dzięki takiej regulacji możemy uzyskać nawet 5%  lepszą wydajność systemu niż w przypadku konstrukcji dachowych. Koszt takiego rozwiązania wynosi około 20-25 tys. złotych. Jednak dzięki optymalnemu doborowi mocy, inwestycja ta zwróci się w kilka lat. Rocznie będziemy bowiem oszczędzać od dwóch do nawet trzech tysięcy złotych.

Ogniwa fotowoltaiczne – jakie są ich właściwości?

Najdroższym i jednocześnie najważniejszym elementem zestawu fotowoltaicznego są ogniwa fotowoltaiczne. To one odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych i zamianę ich w prąd stały. Ogniwa fotowoltaiczne składają się z wysokiej jakości krzemu. Na ich powierzchni uformowana jest bariera potencjału, która ma formę złącza positive-negative. Kiedy fotony znajdą się na nich, powstają pary nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych. Dzięki złączu positive-negative pary te zostają rozłączone i wytwarza się napięcie elektryczne. Jest to prąd stały, który zanim trafi do naszego gniazdka, musi zostać przetworzony na prąd zmienny. Panele słoneczne są złożone z kilku ogniw fotowoltaicznych. Na rynku są dostępne dwie wersje tego rozwiązania. Tutaj znajdziesz więcej informacji https://sklep.ekotechnologia.eu/c/22/panele-sloneczne.html. Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne są wykonane z monolitycznego kryształu krzemu. To aktualnie najlepsze dostępne rozwiązanie na rynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ