Projekty małych domów – czy warto brać je pod uwagę planując inwestycję

Posiadanie własnego domu jest obecnie o wiele łatwiejsze, niż jeszcze kilkanaście lat temu, co więcej – wybudowanie domu jest tańsze, niż zakup mieszkania o porównywalnym metrażu. Z tego powodu wiele osób decyduje się właśnie na taką inwestycję. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to potężny wydatek, na który większość inwestorów musi wziąć wieloletni kredyt. Dlatego decyzja musi być przemyślana – podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na projekt małego domu.

Po pierwsze – oszczędność

Stwierdzenie, że małe domy są tańsze w budowie, nie jest specjalnie odkrywcze – nie zmienia to faktu, że jest prawdziwe. Podobnie jest z projektami małych domów – szczególnie, gdy zdecydujemy się na gotowy projekt, oszczędności są zauważalne. Jednak sam koszt budowy to nie wszystko – ważne są również koszty utrzymania, a te są proporcjonalne do wielkości budynku. Warto więc zdecydować się na minimalizm i wybrać metraż, który jest wystarczający dla całej rodziny, a przy tym nie za duży – dla rodziny z dwójką dzieci dom o powierzchni do 120 metrów kwadratowych powinien być w zupełności wystarczający, a bezdzietna para może wziąć pod uwagę jeszcze mniejszy metraż. Oczywiście nie należy przesadzać w żadną stronę – mieszkanie w zbyt małym domu potrafi być męczarnią.

Po drugie – wygoda

Duży dom nie oznacza komfortu – pomijając sprzątanie, poruszanie się po ogromnym domu może być mało wygodne, zwłaszcza, jeżeli sypialnie znajdują się daleko od kuchni czy łazienki. Małe domy siłą rzeczy są o wiele bardziej kameralne, a rozmieszczenie pokoi blisko siebie sprawia, że poranne czynności zajmują o wiele mniej czasu.

Małe domy szybciej się też ogrzewają, co jest szczególnie istotne zimą, gdy wyłączamy ogrzewanie na czas nieobecności. Przy odpowiedniej aranżacji przestrzeni projekt małego domu może więc być równie atrakcyjny, co dużego – a czasem nawet bardziej.

Gotowe projekty małych domów

Projekty małych domów występują w przeróżnych wariantach i konfiguracjach: parterowe, piętrowe czy z poddaszem to tylko niektóre z nich. Wiele osób sądzi, że gotowe projekty są z jakiegoś powodu gorsze od wykonywanych indywidualnie – czy słusznie?

Każdy projekt domu musi spełniać określone wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania czy wydajności energetycznej, co więcej – musi być podana klasa energetyczna budynku. Nie jest prawdą, że architekci pracują ciężej czy staranniej nad indywidualnymi projektami – różnica w cenie nie wynika z nakładu pracy, a z tego, ze gotowe projekty są przeznaczone do wielokrotnego użytku, a więc koszty wykonania są dzielone między wieloma klientami. Dlatego niektórzy twierdzą wręcz, że takie projekty mogą być lepiej dopracowane, by jak najwięcej osób się na nie decydowało. Tak naprawdę jakość projektu zależy od umiejętności architekta, a nie od tego, czy został wykonany na zamówienie czy do wielokrotnej realizacji.

Jeżeli nie wiemy, dokładnie, jaki chcemy mieć dom, a zamierzamy zdać się na architekta, to wybór gotowego projektu małego domu może być strzałem w dziesiątkę. Na stronach takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html można przejrzeć oferty wielu biur projektowych, a wyszukiwarki z odpowiednimi filtrami pozwolą na przeglądanie projektów o określonych parametrach, takich jak ilość pokoi czy kondygnacji lub kształt dachu. Warto więc zapoznać się z gotowymi propozycjami, nawet, jeżeli wiemy, że chcemy zamówić indywidualny projekt, choćby dla inspiracji – rozmowa z architektem będzie owocniejsza, jeżeli będziemy potrafili jasno określić swoje oczekiwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ