Rolety dachowe – zastosowanie, rodzaje i zalety

Kwestia doświetlania pomieszczeń w naszych domach to bardzo ważna sprawa, do której należy podejść z należytą powagą. Dobrze nasłonecznione pokoje wpłyną na standard codziennego życia, jak również na samopoczucie lokatorów. To właśnie dlatego stosujemy różne rozwiązania takie jak wykusze czy okna dachowe. Co w przypadku, gdy tego światła jednak jest w niektórych sytuacjach za dużo? W dzisiejszym artykule tematem będą rolety dachowe.

Jak regulować dopływ światła do pomieszczeń?

Okna połaciowe, bo tak też przyjęło się nazywać witryny umieszczone w dachach budynków, pozwalają doświetlić pomieszczenia w porze jesienno-zimowej, kiedy to światła dziennego jest jak na lekarstwo. Jednak w lecie, gdy dni bywają bardzo upalne, zbyt duże nagromadzenie promieni w naszych pomieszczeniach nie jest rzeczą pożądaną. Podobnie w przypadku, jeżeli poddasze zaaranżowane jest na sypialnię, w której chcielibyśmy utrzymywać mrok również o poranku lub np. podczas popołudniowej drzemki. Rozwiązaniem na wszystkie te problemy jest stosowanie rolet dachowych, które mogą przysłonić okno całkowicie lub tylko częściowo.

Rodzaje rolet

Trzeba wiedzieć, że wyróżniamy dwa typy rolet dachowych – zewnętrzne i wewnętrzne. Jak nietrudno się domyślić, chodzi o to, po której stronie umieszczone będą zasłony. Np. w przypadku systemów inteligentnych domów bardzo często stosuje się rolety dachowe zewnętrzne, które odsłaniają się automatycznie o konkretnej godzinie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sterować nimi manualnie. Podobnie jest w przypadku tych wewnętrznych rolet dachowych, które zaciąga się za pomocą specjalnych systemów, a te mogą zostać wydłużone tak, aby zapewnić odpowiednią wygodę, w przypadku, gdy połacie usytuowane są wysoko. Rolety dachowe działają na bardzo prostej zasadzie – najczęściej materiał jest nawijany na szpulę usytuowaną na górze całego mechanizmu. Jak już sygnalizowaliśmy, steruje się nimi, albo automatycznie z wykorzystaniem systemów zasilanych na prąd, albo manualnie za pomocą siły ludzkich rąk.

Dlaczego warto?

Stosowanie rolet dachowych jest bardzo użyteczne, ponieważ można z łatwością zaciągnąć zasłonę na odpowiednią wysokość. Producenci zadbali również o ich estetykę – systemy są bardzo subtelne, a co za tym idzie, nie odznaczają się na tle reszty ściany. Rolety dachowe dostępne są również zazwyczaj w wielu kolorach tak, aby zachodziła możliwość dostosowania ich do innych elementów. Mamy nadzieję, że tym artykułem udało nam się zachęcić wszystkich posiadaczy okien połaciowych, do zastosowania rolet dachowych, które uczynią codzienne życie dużo łatwiejszym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ