Skandynawska kuchnia – od czego zacząć?

Każdy z nas marzy o pięknej, nowoczesnej, a jednocześnie klasycznej kuchni. Odpowiednie oświetlenie, kolorystyka oraz dobór mebli i dodatków mogą zamienić każdą ponurą w przestrzeń w jasną i wygodną.

Styl skandynawski łączy w sobie wszystkie te cechy, które wyżej wymieniliśmy. Trend na niego zawitał u nas kilka lat temu i wciąż się intensywnie rozwija. Dzięki swojej prostocie i przejrzystości znajduje wielu zwolenników na całym świecie. Jak jednak urządzić według jego wzorców kuchnię?

Styl skandynawski – natura i światło

Aranżacja pomieszczenia według stylu skandynawskiego zakłada użycie naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień, w połączeniu z jasnymi dodatkami i oświetleniem. Dlatego też najczęściej są tutaj wybierane jasne drewniane meble i podłogi. Dzięki temu nasza kuchnia uzyskuje niejednolity, ale ciepły i przytulny charakter.

Meble w stylu skandynawskim

Podstawowym elementem stylu skandynawskiego są proste meble wykonane najlepiej z drewna litowego bądź ewentualnie z lakierowanego. Ich kolorystyka może współgrać z otoczeniem albo też kontrastować. Połączenie jasnych frontów szafek z ciemnymi blatami daje bardzo unikalne i odważne rezultaty. Aby jednak nasze stylowe meble kuchenne nie zostały zdominowane przez czerń, warto postawić na pojedyncze ciemne elementy. Ciekawym rozwiązaniem jest wstawienie wyspy do kuchni wykonanej z ciemnego gatunku drewna. Inne elementy otoczenia mogą pozostać jasnoszare, czy też beżowe.

Dekoracje – czyli geometria i natura

Dodatki dekoracyjne pomogą nam w uzyskaniu unikalnego wnętrza o niepowtarzalnym charakterze. Jako dopełnienie naszego drewnianego wykończenia mogą sprawdzić się listwy przypodłogowe drewniane albo z MDF. Warto pomyśleć o dodatkach z czerni i złota, jak też o elementach geometrycznych. Coraz popularniejsze stają się płytki w stylu metro, które przełamują jednolitość i dodają nowego akcentu geometrycznego naszej skandynawskiej kuchni. Poza tym ochronią drewniane powierzchnie przed wilgocią.

Elementem, o którym warto pomyśleć to roślinność. Niewielkie doniczki na blatach, czy też większe gatunki na podłodze (na przykład monstery) wpiszą się idealnie w naszą przestrzeń. Przy ich wyborze warto sprawdzić ich potrzeby, aby mogły spokojnie rozwijać się w kuchennych warunkach.

Ostatnim najważniejszym elementem skandynawskiej kuchni jest oświetlenie. Niestety nie zawsze mamy możliwość zaprojektowania kuchni z oknami. W takim wypadku pozostaje nam oświetlenie górne i lampy. Warto zadbać o jak największą ilość dostarczanego światła. W celu otwarcia przestrzeni, wielu projektantów rezygnuje ze ścian działowych. Dzięki temu nasza kuchnia jest bardziej oświetlona oraz wydaje się większa. Takie rozwiązania sprawdzą się szczególnie w mieszkaniach o małym metrażu, jak i też w tych o większym.

Jeśli interesują Cię meble kuchenne koniecznie sprawdź ofertę producenta mebli Arte De Radi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ