kominowe systemy

Czy lepiej budować tradycyjny murowany komin, czy może jednak lepiej zdecydować się na system kominowy? Inwestorzy z każdym rokiem stoją przed coraz trudniejszym zadaniem, ponieważ systemy kominowe stają się coraz nowocześniejsze i praktyczniejsze, tworząc tym samym bardzo dużą konkurencję dla tradycyjnych rozwiązań. W opinii wielu specjalistów w większości przypadków lepiej zdecydować się na system kominowy. Nie oznacza to jednak, że standardowe kominy przestana być w najbliższym czasie wykorzystywane.

Systemy kominowe i murowane kominy

Systemy kominowe to fabrycznie przygotowane elementy przewodów kominowych wykonane z materiałów kwaso- i ognioodpornych wraz z akcesoriami pomocniczymi. Dzięki zastosowaniu gotowych systemów kominowych można zdecydowanie przyspieszyć budowę domu i obniżyć jej koszty. Do budowy rur spalinowych wykorzystuje się najczęściej pustaki ceramiczne oraz keramzytobetonowe. Tradycyjny murowany komin powinno się wybrać, jeśli dom ogrzewany jest kominkiem, starym kotłem węglowym czy kotłem gazowym, czyli metodami, które charakteryzują się wysoką temperaturą spalania. Nowoczesne kotły gazowe, olejowe i piece węglowe mogą spalać paliwo w niższych temperaturach, zwykle mają również możliwość regulowania mocy ciepła. Murowany komin jest znacznie cięższy od systemu kominowego, przy wykonywaniu projektu musimy więc zwrócić uwagę na wytrzymałość fundamentów. Cegła, z której wykonany jest komin, powinna być starannie dobrana i odporna na czynniki zewnętrzne. Tradycyjny model kominów ma oczywiście swoje zalety, jednak większość zalet jest po stronie kominów systemowych. Najważniejszą z nich jest oczywiście łatwość w montażu. Systemy kominowe składa się i montuje bezpośrednio na placu budowy. Łatwość montażu gotowych elementów sprawia z kolei, że to inwestycja ekonomiczna i znacznie tańsza niż budowany mozolnie komin murowany. Warto zwrócić uwagę, że ekipy budowlane znacznie rzadziej popełniają błędy przy montowaniu systemów kominowych niż w przypadku tradycyjnych murowanych kominów i wykonują taki zlecenia w niższej cenie.

Zalety systemów kominowych

W przypadku systemów kominowych najwięcej kosztuje sam zakup elementów do jego budowy, a tzw. robocizna jest stosunkowo tania. Oszczędza się również na zakupie cegły, która wykorzystuje się przy murowanych kominach. Coraz więcej inwestorów również z tego powodu, że można je zastosować do najnowszych generacjach kotłów. Wbrew wielu nieprawdziwym opiniom systemy kominowe są bardzo trwałe i wcale nie ustępują pod tym względem murowanym kominom. Producenci często podkreślają długowieczność ich systemów, która zazwyczaj spokojnie przekracza często 30 lat. Poza tym systemy kominowe lepiej niż kominy tradycyjne radzą sobie z substancjami chemicznymi. Dzięki temu kominy systemowe nadają się do współpracy z każdym właściwie rodzajem kotłów i kominków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ