Wcześniejsza spłata hipoteki

Mogłoby się wydawać, tak na logikę, że zawsze warto spłacić kredyt przed terminem i to niezależnie od jego rodzaju. A tu jednak sprawa nie jest wcale aż tak prosta. W pewnych sytuacjach i przy wystąpieniu konkretnych czynników wcześniejsza spłata hipoteki może okazać się wręcz gwoździem do trumny i najgorszą opcją z możliwych. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, że jest to rozwiązanie w stu procentach opłacalne. Tak na pewno nie jest. Każda taka wcześniejsza spłata kredytu powinna więc zostać dokładnie przemyślana.

Nie chodzi już nawet o to, że poprzez wcześniejsze spłacenie kredytu można pozbawić się pieniędzy, które mogą w pewnym momencie się przydać. Tak naprawdę już w chwili, gdy dojdzie do takiego nagłego zastrzyku gotówki, warto by było pomyśleć o pewnych inwestycjach. Do spłacania rat kredytowych człowiek na pewno i tak zdążył już przywyknąć. Wręcz odruchowo uiszcza je każdego miesiąca i w pewnym momencie nawet przestaje to odczuwać, bo zaczyna traktować pieniądze równowarte jednej racie tak, jak gdyby wcale ich nie miał. Zamiast więc w momencie uzyskania dodatkowych funduszy od razu kierować je w stronę wcześniejszej spłaty hipoteki, lepiej pomyśleć o ich lepszym wykorzystaniu. Można przecież przeznaczyć je na jakąś efektywną inwestycję. Być może to dzięki niej kredytobiorcy uda się jeszcze więcej zarobić.

Wcześniejsza spłata hipoteki raczej nie jest też polecana osobom, które zdecydowały się na wzięcie kredytu w innej obcej walucie. W takiej sytuacji przedterminowa spłata wymaga rozpatrzenia. Jeżeli waluta, w której wzięło się kredyt, obecnie jest dosyć droga, wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego z całą pewnością będzie złym pomysłem. Nie znaczy to jednak, że w podobnych sytuacjach w ogóle nie można jej dokonać. Trzeba po prostu się z nią nieraz wstrzymać i poczekać na ten odpowiedni moment. A będzie to ta chwila, w której obca waluta nagle poszybuje w dół, a jej kurs stanie się niższy.

Nie zawsze to, co na pierwszy rzut oka zdaje się być korzystne, rzeczywiście takie jest. Warto więc uważać w szczególności na propozycje różnych banków, które niestety ale potrafią oszukiwać klientów na każdym kroku, byleby tylko dodatkowo na nich zarobić. Wcześniejsza spłata hipoteki może być dobra, ale nie musi taka być. Jeżeli więc ktoś nie jest w stanie stwierdzić, czy w jego przypadku opłacalne byłoby skorzystanie z tego rozwiązania, powinien zgłosić się do doradcy finansowego albo bezpośrednio do doradcy kredytowego, by otrzymać fachową i profesjonalną pomoc.

Źródło: https://kazo.pl/poradniki/dlaczego-tak-wazna-jest-mozliwosc-wczesniejszej-splaty-hipoteki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ