Wybieramy lampy wiszące do sypialni – jakich błędów unikać

Dobre oświetlenie jest być może najważniejszym elementem wystroju każdego domu. Dobrze dobrane potrafi zmienić wrażenie wielkości pokoju, ma też decydujący wpływ na samopoczucie domowników – dlatego ważny jest dobór odpowiedniej temperatury barwowej, natężenia i twardości światła. Podpowiadamy, czym się kierować przy urządzaniu oświetlenia.

Podstawowe terminy związane ze światłem

Wiele osób podchodzi do kwestii aranżacji oświetlenia intuicyjnie, a skutki bywają różne. Niektórzy są urodzonymi oświetleniowcami i właściwie nie jest im potrzebna teoria; inni widzą, że coś jest nie tak, ale nie potrafią osiągnąć pożądanego skutku. Szczególnie z myślą o tych ostatnich przygotowaliśmy garść podstawowych informacji, które pomogą uzyskać wymarzony efekt.

Najważniejsze czynniki decydujące o charakterze oświetlenia to natężenie światła,  jego temperatura barwowa oraz to, czy jest twarde, czy miękkie.

Na początek zaznaczmy, że światło, mimo swej nieuchwytnej natury, podlega precyzyjnym pomiarom – dlatego wartości, o których mówimy, są obiektywne i mierzalne.

Ważne oznaczenia

Na żarówkach LED spotkać można kilka oznaczeń – dwa najważniejsze to ilość lumenów (lm) oraz kelwinów (K). Najprościej mówiąc, lumeny informują nas o tym, ile światła dostarczy żarówka, a kelwiny – jaka będzie barwa tego światła. Wiele osób wciąż „przelicza” światło lamp LED na żarówki tradycyjne, mówiąc np. że „ta żarówka to odpowiednik setki”. Ma to sens jako orientacyjny przelicznik, jednak lumeny dostarczają wymiernych informacji.

Barwa światła to stosunkowo nowa możliwość, jakiej dostarcza technologia LED. Osoby szukające lamp wiszących do sypialni będą się raczej rozglądać za światłem o ciepłej barwie, czyli do 3500 K. Następnie mamy do czynienia z barwą białą neutralną, zwaną także dzienną – a od ok. 4500 K światło staje się coraz bardziej niebieskie.

Ważne jest również to, czy światło jest twarde, czy miękkie – ma na to wpływ jego skupienie. Ogólnie można przyjąć, że im mniejsze źródło światła, tym jest twardsze – oświetlone nim przedmioty rzucają wyraźne, ostre cienie. Można to zmodyfikować za pomocą tak zwanych dyfuzorów – przepuszczających światło osłon, wykonanych ze szkła, pleksi lub materiału. Najczęściej spotykanymi rodzajami dyfuzorów są… abażury i klosze.

Jakie lampy wiszące do sypialni sprawdzą się najlepiej?

Sypialnia jest miejscem, w którym szczególnie ważna jest przytulna atmosfera i komfort. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór żarówek oraz oprawek – lampy wiszące do sypialni urządzonej w stylu skandynawskim, z dużą ilością drewna czy roślinami powinny dawać ciepłą barwę światła. Żarówki powinny więc mieć niewiele kelwinów, a można ten kolor dodatkowo zmodyfikować wybierając klosz lub abażur z żółtym, pomarańczowym lub miedzianym wnętrzem. Natężenie światła nie powinno być zbyt wielkie – ma to być oświetlenie do wypoczynku, a nie robocze.

Wiszące lampy do sypialni w stylu nowoczesnym mogą dawać nieco chłodniejsze światło, ale w przypadku skomplikowanych aranżacji można łączyć ciepłe i zimne barwy. W takiej sytuacji bardziej żółte światło powinno znaleźć się bliżej łóżka, a białe czy niebieskie może doświetlać pokój z brzegów. Zarówno lampy, jak i odpowiednie żarówki najlepiej kupować w sklepach specjalizujących się w sprzedaży tego rodzaju asortymentu, np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/28-lampy-wiszace-do-sypialni. W razie pytań warto kontaktować się z działem obsługi klienta – z pewnością otrzymamy odpowiedzi na wszelkie pytania, jakie mogą nam przyjść do głowy.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ