Jak chronić swój ogród przed wpływem szkodników?

Każdy właściciel działki ogrodowej marzy, aby jego przestrzeń wyglądała pięknie i napawała go dumą. Na przeszkodzie jednak często stają szkodniki, które potrafią zrujnować nawet najlepiej zaplanowany i posadzony ogród, przyczyniając się do usychania roślin czy niszcząc starannie pielęgnowany trawnik. Jak sobie z nimi radzić?

Najlepiej unikać chemii

Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych, które zachęcają do skorzystania z takich produktów, obiecując dużą skuteczność i szybkie efekty. Należy jednak pamiętać, że są to substancje trujące i oddziałują negatywnie nie tylko na szkodniki, ale też pożyteczne organizmy (jak choćby ptaki) i zanieczyszczają środowisko na płaszczyźnie wody, powietrza i ziemi. Z tego względu lepiej z nich zrezygnować, a jeżeli zachodzi już konieczność ich zastosowania to należy odpowiednio się zabezpieczyć, zwłaszcza pod kątem ubrań ochronnych. Alternatywą dla chemii mogą być naturalne preparaty, które można zakupić gotowe lub przygotować samemu (między innymi wyciągi, wywary z czosnku, cebuli, pokrzywy czy mniszka lekarskiego). Takie ekologiczne środki będą mniej skuteczne niż chemiczne, więc trzeba je stosować kilkukrotnie, lecz nie zaszkodzimy przy tym środowisku. Na pewno warto sięgać jednak po naturalne i humanitarne środki walki ze szkodnikami.

Jak radzić sobie z mszycami?

Jednymi z bardzo często spotykanych i uciążliwych szkodników są mszyce. Naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z tymi szkodnikami są choćby biedronki czy złotooki, natomiast istnieją też dodatkowe sposoby jak sobie z nimi radzić. Skutecznie odstraszają je na przykład opryski wykonane z mieszanki wody z mlekiem lub szarym mydłem. Na mszyce dobre będą również naturalne preparaty na bazie cebuli i czosnku czy mniszka lekarskiego.

Z czym na ślimaki?

Kolejnym powszechnym problem w naszych ogrodach są ślimaki, których pojawienie się w dużej ilości znacznie utrudnia ich pozbycie się. Dobrym rozwiązaniem będą płotki, palisady ogrodowe oraz stworzenie w ogrodzie skalniaka, w którym to ich naturalni wrogowie, tacy jak ropuchy czy jaszczurki mogłyby się chować, gdyż wspomogą nas potem w walce z takimi szkodnikami. Stosunkowo łatwo wyłapywać je po opadach deszczu, natomiast przy braku opadów można zastosować sztuczkę z wyłożeniem liści kapusty na mokrą ziemię, co powinno je przyciągnąć.

Jak przepędzić krety?

Prawdziwym dramatem każdego ogrodnika jest moment w którym spoglądając na swój ukochany trawnik widzi kopce po kretach. Dodatkowo drążąc pod ziemią swoje korytarze przyczyniają się też do obumierania i usychania roślin. Dobrym pomysłem będzie siatka na krety, by zapobiec nadmiernemu przekopywaniu naszych terenów. Dodatkowo reagują one także na fale dźwiękowe, więc wykorzystanie takich urządzeń może pomóc w ich przepędzeniu. Korzystając z takich gadżetów jak siatka na krety, urządzenia dźwiękowe czy puszki osadzone na palikach, można spróbować odstraszyć te szkodniki, gdyż wszelkie preparaty spisują się w ich przypadku mało skutecznie.

Artykuł powstał we współpracy z https://alejka24.pl/pol_m_Siatka-na-krety-252.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ