Wnętrza, które mają duszę – kilka słów o renowacji mebli

W sklepach z asortymentem meblarskim można kupić kompleksowe wyposażenie do każdego pomieszczenia w naszym domu lub mieszkaniu. Niestety w ten sposób skazujemy swoje wnętrza na mało oryginalny wystrój, gdyż takie meble znajdują się też w salonach, sypialniach czy w kuchniach setek innych klientów. Jeśli chcemy urządzić pokoje w wyjątkowy sposób, możemy pokusić się o renowację mebli. Dzięki temu uzyskamy wnętrza, które mają niespotykany klimat. Jak odnowić stare meble?

Solidne drewniane meble

Zamiast kupować meble z płyt – tanie, ale mało wytrzymałe – czasem warto wejść na strych lub przejrzeć aukcje internetowe w poszukiwaniu tradycyjnych mebli drewnianych. Z ich pomocą można stworzyć w swoim domu aranżację, która znakomicie będzie wpisywała się w styl skandynawski. Czasem wystarczy tylko pomalować stare meble na biało, aby przypominały ten nieco surowy styl aranżacyjny.

Wybór solidnych mebli drewnianych zawsze jest dobrym pomysłem. Mają one dużą wartość, o ile całe są wykonane z drewna albo mają pokrycie z naturalnego forniru. Z czasem drewno, zwłaszcza przy braku konserwacji, niszczeje, ale można przywrócić mu dawny blask. Renowacja mebli pozwoli podarować szafom, komodom czy toaletkom nowe życie.

Proste odnawianie mebli

W wielu przypadkach odnawianie mebli opiera się na naprawie forniru, tj. wierzchniej warstwy, oraz na pomalowaniu ich powierzchni. Naturalny drewniany fornir jest wdzięcznym materiałem, który nadaje się do konserwacji. Można z niego łatwo usunąć resztki lub odspajające się fragmenty.

Jeśli nasze meble, pokryte naturalnym fornirem, mają uszczerbki i dziury, do ich naprawy można zastosować specjalną szpachlówkę do drewna. Uzupełnia się nią ubytki. Odnawianie mebli wymaga przeszlifowania masy szpachlującej po jej usunięciu. Wówczas cały mebel jest gotowy do ponownego pomalowania farbą kryjącą w określonym kolorze.

Profesjonalna renowacja mebli

Nie w każdym przypadku odnawianie mebli samodzielnie przyniesie oczekiwane rezultaty. Mocno zniszczone konstrukcje drewniane, np. częściowo tapicerowane, są trudniejsze do odnowienia niż na przykład prosty stół drewniany. Dlatego w trudniejszych przypadkach warto rozważyć zlecenie renowacji mebli doświadczonym renowatorom. Fachowcy od odnawiania mebli mogą nadać im oczekiwany charakter, który doskonale wpisze się w koncepcję aranżacyjną naszego salonu czy pokoju dziennego. Do renowacji warto oddać wszystkie te meble, które mają dla nas jakąś określoną wartość i przywołują wspomnienia.

Znalezienie renowatora nie jest trudne. W serwisie internetowym takim jak Fixly.pl można dodać zapytanie o poszukiwaniu specjalistów z tej dziedziny. Wielu z nich specjalizuje się w projektach sztuki użytkowej i odnawia stare meble. Fachowcy stosują zwykle dwie metody renowacji przedmiotów tapicerskich: nowoczesną i tradycyjną, przy czym ta druga jest wiernym odwzorowaniem metod tapicerowania z dawnych epok.

Odnowione meble drewniane, pomalowane na jasny, pastelowy kolor lub po prostu na biało, będą pasować zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych, w tym skandynawskich. Renowacja pozwoli nam na pozyskanie mebli absolutnie unikatowych.

Jak wybrać odpowiednich fachowców do renowacji mebli?

Najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy kierować się przy oddawaniu mebli do renowacji, jest wybór doświadczonych fachowców, którzy doradzą nam i dobiorą odpowiednie metody renowacyjne, a następnie odnowią meble tak, jak byśmy tego chcieli. Na rynku możemy spotkać specjalistów, którzy zajmują się odrestaurowywaniem przedmiotów z konkretnych epok lub mają w swoim asortymencie usług kompleksowe renowacje mebli. Nie bez znaczenia przy wyborze pracowników do renowacji jest cena, jaką płacimy. Zależy ona od gabarytu mebla, ilości zniszczeń, zakresu koniecznych do wykonania prac czy jakości i typu użytych materiałów. Przed podjęciem decyzji o wyborze usług konkretnego specjalisty warto poprosić o indywidualny kosztorys prac.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ