Domy skandynawskie

Skandynawia zachwyca cały świat nie tylko imponującymi krajobrazami i bliskim natury stylem życia, ale również charakterystycznymi, skandynawskimi domami urządzonymi z niezwykłym wyczuciem. Te regularnie lądują na okładkach magazynów wnętrzarskich i są podziwiane przez miłośników dobrego dizajnu. Styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością nie tylko na północy Europy. Ludzie w najróżniejszych zakątkach globu urządzają swoje domy wzorując się na mieszkaniach Szwedów, Norwegów czy Duńczyków. Początkowo styl skandynawski pojawiał się jedynie w drobnych dodatkach, dziś coraz chętniej korzystamy również z innych rozwiązań zaproponowanych przez Skandynawów i całe mieszkania urządzamy w charakterystycznym skandynawskim stylu. W naszych mieszkaniach pojawia się wszechobecna biel i charakterystyczne dla Skandynawów surowe drewno. Stawiamy na minimalizm i stonowane kolory, poszukujemy mebli, które posłużą nam przez długi czas.

Co sprawia, że styl skandynawski jest tak popularny na całym świecie i nic nie zapowiada tego, żeby ten trend miał się zmienić? Wydaje się, że to wszystko zasługa niezwykle trafnego połączenia estetyki i funkcjonalności, które udało się osiągnąć Skandynawom. Ich domy się niesamowicie dobrze urządzone. Prostocie i oszczędności w dekoracjach towarzyszy tutaj niezwykła przytulność. Mieszkania są optycznie duże, przestrzenne, jest w nich mnóstwo światła. Są przy tym bardzo funkcjonalne. Wszystko ma tutaj swoje miejsce, stawia się na wygodę ich mieszkańców – dom ma idealnie odpowiadać potrzebom rodziny, zapewniać jej najwyższy komfort i umożliwiać realizowanie pasji.

Charakterystyczne cechy domów urządzonych w stylu skandynawskim

Po czym poznać, że wnętrze zostało utrzymane w stylu skandynawskich domków? Przede wszystkim po prostocie i bliskości natury. Skandynawowie kochają przyrodę i to widać w ich domach. Unikają plastiku i sztucznych tekstyliów, stawiając na wszystko to, co naturalne: drewno, len, wełnę, bawełnę… Te pojawiają się we wszystkich pomieszczeniach.

Myśląc o stylu skandynawskich, musimy pamiętać, że na północy słońce jest towarem deficytowym – gdyby Szwedzi czy Norwegowie urządzali mieszkania w ciemnych barwach, byliby skazani na brak światła i depresję. Chcą sobie zapewnić odpowiedni dostęp światła, Skandynawowie zostawiają odsłonięte okna, malują ściany na biało, stawiają na białe meble i dodatki. We wnętrzach regularnie pojawiają się również popiele. Kolory obecne są tylko jako akcenty.

Podłogi i ściany w skandynawskich domach

Urządzenie skandynawskiego wnętrza zaczyna się od wykończenia mieszkania. Ściany powinny być białe lub delikatnie szare, często w skandynawskich domach pojawia się również białe cegły.

Podłogi najczęściej są drewniane. Skandynawowie lubią jasne drewno w surowej postaci – takie najczęściej zobaczymy w ich domach. Popularnym rozwiązaniem są również deski bielone, przecierane lub jednolicie pokryte białą farbą – kiedy i ściany, i podłogi są białe, mieszkanie staje się dużo większe optycznie i jaśniejsze. To rozwiązanie idealne zwłaszcza do małych mieszkań.

Jakie meble zobaczymy w skandynawskich domach?

Ważnym elementem skandynawskiego stylu są oczywiście meble. Te, które zobaczyć możemy w domach w północnej Europie są zwykle drewniane, solidne. Podobnie jak w przypadku podłogi najczęściej stosowane jest jasne, surowe drewno. Niezwykle popularne są białe meble, rzadziej – popielate.

Skandynawowie stawiają na minimalizm. W ich wnętrzach pojawia się mało mebli. Bardzo często do przechowywania używane są również drewniane skrzynie czy wiklinowe koszyki.

Jeśli chodzi o sofy, te zwykle są białe lub szare. Pojawiają się na nich lniane narzuty w neutralnych barwach, a także białe, szare czy czarne poduszki, również z naturalnych tekstyliów, lnu czy wełny.

Elementy dekoracyjne w stylu skandynawskim

Jeśli chodzi o ozdoby, które pojawiają się w skandynawskich domach, zwykle jest ich niewiele. Skandynawowie są w tej kwestii niezwykle oszczędni. W ich domach dodatki są nieliczne, ale za to starannie wybrane. W Skandynawii stawia się na jakość. Lepiej, żeby dekoracji było mniej, ale były dobrej jakości i były oryginalne.

Bardzo często dekoracjami w skandynawskich domach stają się elementy funkcjonalne, takie jak narzuty, poduszki czy lampy. Jeśli chodzi o tekstylia, stawiamy na naturalne materiały, takie jak bawełna, len czy wełna. Te pojawiają się jako koce, dywany czy zasłony. Lampy są najczęściej szklane lub metalowe, często w skandynawskich mieszkaniach zobaczymy również papierowe klosze.
Jeśli chodzi o zasłanianie okien, raczej nie obserwujemy tego zwyczaju w domach w Szwecji czy Norwegii. Ze względu na małą ilość słońca okna pozostają odsłonięte. Jeśli już pojawiają się jakieś zasłony, to w postaci rolet czy lnianych, półprzezroczystych zasłon.

Jako ozdoby pojawiają się rośliny w białych, ceramicznych lub wiklinowych osłonkach. Rośliny prezentują się niezwykle efektownie na tle wszechobecnej bieli i doskonale współgrają z chętnie stosowanym we wnętrzach surowym drewnem.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ