Klimatyczny pokój na poddaszu? Wybierz odpowiednie rolety dachowe!

Chociaż przez lata poddasza często były niezamieszkaną częścią domów użytkowaną zazwyczaj jako magazynek, trendy w architekturze i moda sprawiają, że dziś tworzymy na nich klimatyczne mieszkania. Jednym z ważnych elementów aranżacji, mocno wpływającym na funkcjonalność są rolety dachowe. Co należy o nich wiedzieć wykańczając lub remontując poddasze?

Jakie funkcje pełnią rolety dachowe?

Okna na poddaszu, zazwyczaj nachylone pod sporym kątem, wiążą się z pewnymi konsekwencjami. Główną z nich jest sposób, w jaki do wnętrza wpada światło, często bardzo intensywne. Przez znaczną część dnia mamy do czynienia z intensywnymi promieniami, podczas gdy wieczorem źródłem światła bywa na przykład uliczna latarnia. Ilość promieni wpadających do wnętrza znacząco wpływa na nasz komfort i samopoczucie. Za jej regulację odpowiadają właśnie rolety dachowe.

Jednak to nie jedyna funkcja. Nowoczesne rolety dachowe odgrywają ogromną rolę w regulacji termicznej pomieszczenia. Szczególnie latem, w trakcie upałów wpadające przez okno promienie słoneczne mocno nagrzewają wnętrza. Warto pamiętać, że ciepło naturalnie przepływa w górę z parteru lub niższych pięter, dlatego poddasze jest newralgiczną pod względem gospodarki cieplnej częścią domu. Rolety znacząco redukują poziom nagrzewania wnętrza. Oprócz tego warto pomyśleć o moskitierze, która nie pozwoli dostać się do środka intruzom – owadom i pająkom, jak również pyłkom roślin, co jest istotne dla alergików.

Rolety dachowe: Wewnętrzne czy zewnętrzne?

Przy wyborze rolet mamy do dyspozycji zewnętrznymi a wewnętrznymi. Te drugie są dość łatwe w montażu i w obsłudze. Z kolei rolety dachowe zewnętrzne o wiele mocniej wpływają na gospodarkę cieplną. Wiosną i latem chronią mieszkanie przed zbytnim nagrzaniem, dzięki bardzo wysokiej absorpcji promieni słonecznych. Zimą zapobiegają utracie ciepła zmniejszając ją o nawet kilkanaście procent. Współczesne rolety dachowe często stanowią z kolei rozwiązanie komplementarne – moduł zewnętrzny chroni przed nagrzaniem, zaś części wewnętrzne odpowiadają za regulację ilości światła wpadającego do wewnątrz oraz ochronę przed owadami.

W jaki sposób dobrać rolety do aranżacji wnętrza ?

Warto pamiętać, że rolety dachowe pełnią dodatkowo funkcję dekoracyjną, dlatego ich kolor, a nawet styl warto dopasować do aranżacji wnętrza. W przypadku nowoczesnych, minimalistycznych lub eklektycznych sposobów wystroju sprawa jest prosta – rolety same w sobie prezentują się nowocześnie i doskonale wpiszą się w taki trend.

Sterowanie roletami dachowymi 

Coraz częściej decydujemy się na rolety zdalnie sterowane . Ma to sporo zalet. Szczególnie w przypadku rolet zewnętrznych lub trudno dostępnych okien nierzadko to jedyna możliwość kierowania ich pracą. Poza tym zyskujemy wyższy komfort. Stosując rozwiązania takie jak VELUX Active położenie rolet możemy także dostosować do pory dnia lub nasłonecznienia, nawet pod nieobecność domowników, bo system czerpie informacje z najbliższej stacji pogodowej. Wszystko po to, by po powrocie do mieszkania relaksować się w przyjaznych warunkach i temperaturze. A przecież tego właśnie wymagamy od stylowych pomieszczeń na poddaszu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ