Jeśli stajesz przed wyborem materaca dziecięcego z pewnością zastanawiasz się, na co powinieneś zwrócić uwagę, by znaleźć model odpowiedni dla twojej pociechy – czym powinien się charakteryzować, jaką mieć grubość czy twardość? Gdzie szukać materaca dziecięcego? Wybór materaca to bardzo ważna sprawa, chodzi bowiem nie tylko o komfort, ale również o zdrowy kręgosłup Twojego dziecka. Skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz się jakie aspekty wziąć pod uwagę.

Po pierwsze certyfikat

Zanim zdecydujesz się na kupno konkretnego materaca upewnij się, że posiada on odpowiednie certyfikaty i został dopuszczony do sprzedaży jako produkt przeznaczony dla dzieci. Certyfikat to gwarancja, że do produkcji materaca wybrano odpowiednie tworzywa i surowce nie zagrażające dziecku oraz, że nie zawiera on żadnych niebezpiecznych substancji chemicznych.

Jak gruby powinien być materac dla dziecka?

Dobierając grubość materaca musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy: wiek oraz wagę dziecka. Małe dzieci ważą niewiele więc ich materac nie musi być gruby. Jego optymalna grubość to 9-12 centymetrów. Dla porównania – materace dla dorosłych mają nawet do 30 cm grubości, ponieważ dorosła osoba wywiera większy nacisk na powierzchnię materaca. Ważne jest natomiast, aby zwrócić uwagę na jego gęstość. W przypadku dzieci, których waga nie przekracza 35kg gęstość pianki powinna wynosić 18kg/m3 (T18). Starsze dzieci, ważące do 60kg powinny natomiast spać na materacu o gęstości 25kg/m3 (T25)

Wybór rozmiaru materaca jest prosty – musisz wybrać taki, który będzie pasował do wielkości dziecięcego łóżeczka. Najpopularniejsze rozmiary łóżeczek niemowlęcych to  120×60 lub 140×70. Łóżka kilkuletnich dzieci mają najczęściej nieco większy rozmiar, do którego odpowiedni jest materac 160×80. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materaca koniecznie sprawdź, czy będzie on pasował do rozmiaru mebla, na którym sypia Twoje dziecko.

Jakie wypełnienie powinien mieć materac dla dziecka?

Ważne jest, aby materac posiadał odpowiednie wypełnienie bezpieczne dla dziecka w określonym wieku. Dobrze jest zainwestować w lepszy i trwalszy materac, który posłuży maluchowi przez dłuższy czas. Zarówno dla niemowląt jak i nieco starszych dzieci świetnie sprawdzi się materac z pianki wysokoelastycznej lub lateksowej. Jest bardzo wygodny, nie odkształca się, a jednocześnie zapewnia odpowiednie wsparcie kręgosłupa.

Jeśli szukasz materaca z dodatkowymi właściwościami – zapewniającymi przyspieszone wchłanianie wilgoci, odpowiednią cyrkulację powietrza czy ochronę przed rozwojem roztoczy – postaw na materac z dodatkiem maty kokosowej, łuski gryczanej lub lateksu. Zanim jednak wybierzesz konkretną matę upewnij się, że Twoje dziecko nie ma uczulenia na jej składniki.

pokrowiec-silver-sarenka

Jaka twardość materaca dla dziecka?

Odpowiedni dla dziecka materac nie powinien być zbyt miękki. Ciało malucha nie może się w niego zapadać, ponieważ kręgosłup do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniego podparcia. Pamiętaj również o tym, że niemowlęta i małe dzieci nie powinny spać na materacach podzielonych na strefy twardości. Każde dziecko jest innego wzrostu i nie wpasuje się w strefy danego materaca. Dlatego większość materacy dziecięcych nie posiada stref twardości.

Materac z dodatkowym pokrowcem ułatwi utrzymanie go w czystości

Dziecko w łóżku spędza wiele godzin, bardzo ważne jest więc dbanie o czystość materaca. Łatwo bowiem staje się on siedliskiem bakterii i roztoczy. Wybór materaca ze zdejmowanym pokrowcem ułatwi Ci utrzymanie jego świeżości . W razie potrzeby po prostu zdejmiesz pokrowiec i wrzucisz go do pralki.

Szeroki wybór materacy dla dzieci w różnych rozmiarach znajdziesz w sklepie internetowym Sarenka Meble. Jeżeli nie masz pewności czy wybór, którego dokonałeś jest właściwy, zawsze możesz poradzić się sprzedawcy, który ma w tym temacie obszerną wiedzę.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ