Mała kuchnia to nie problem! Sprawdź, jakie meble do niej kupić

Gdy kuchnia jest niewielka, często pojawia się pytanie – jak ją umeblować? Na szczęście, w sklepach czeka szeroka gama różnych mebli, wśród których można bez problemu znaleźć takie, które sprawdzą się w małych przestrzeniach. Zobacz, jakie meble do małej kuchni będą strzałem w dziesiątkę!

Niezależnie od tego, czy kuchnia jest zamknięta czy otwarta, gdy ma ona małą przestrzeń, wtedy jej optymalne urządzenie wymaga zastanowienia. Gdy chcemy zrobić to samodzielnie, warto przygotować projekt i poszukać inspiracji, na przykład na blogu www.format-meble.com.pl prezentującym wiele porad i zdjęć.

Jakie meble dobrać do małej kuchni? Oto lista, którą warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu aranżacji!

Meble kuchenne – gotowe i na wymiar

Podstawa to odpowiednio dobrane meble na wymiar. Tutaj asortyment jest spory i można zdecydować się albo na meble gotowe, alb ona te wykonane na wymiar.

Do niewielkich kuchni zwykle rekomendowana jest zabudowa na wymiar, ponieważ to właśnie wtedy można w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Stolarz zaprojektuje i wykona meble tak, by zagospodarować każdy centymetr zgodnie z życzeniem klienta. Oczywiście, taka opcja jest droższa niż meble gotowe, a także wymaga niekiedy nawet półrocznego oczekiwania na montaż.

Gotowe meble są tańsze, można kupić je w rozmaitych wzorach, lecz nie zawsze są one idealnie dopasowane do pomieszczenia. Należy wtedy zwrócić szczególną uwagę na ich wymiary.

Półwysep kuchenny w aneksie

Gdy kuchnia ma postać aneksu, pomysłowym rozwiązaniem jest wykonanie w niej półwyspu kuchennego lub alternatywnie wyspy kuchennej. To rodzaj zabudowy wychodzącej w kierunku środka pomieszczenia, która pełni różne funkcje – może służyć jako dodatkowy blat, jako miejsce do spożywania posiłków, a znajdujące się w niej szafki i szuflady dodatkowo powiększają miejsce do przechowywania. Półwysep albo wyspa kuchenna w aneksie mogą również służyć jako wizualny sposób podziału kuchni i salonu, co powoduje, że przestrzeń ta wygląda bardziej estetycznie.

Zabudowę tego typu można wykonać razem z meblami na zamówienie. Wtedy stolarz opracuje ją tak, aby pasowała do aranżacji. Druga opcja to zakupienie półwyspu albo wyspy jako gotowych elementów kuchni. Obecnie oferuje je wielu producentów mebli, dlatego można bez problemu nabyć je również jako element zabudowy modułowej, aby kuchnia mogła prezentować się spójnie.

Hokery – wysokie taborety do blatu

W małej kuchni najczęściej nie ma miejsca na ustawienie stołu ze zwykłymi krzesłami, przy którym domownicy będą mogli zjeść wspólnie posiłek. Nie oznacza to jednak, że trzeba w ogóle zrezygnować z takiej przestrzeni. Alternatywa to hokery, czyli wysokie taborety przeznaczone do dostawienia do blatu.

Hokery, które nazywane są również krzesłami barowymi, mają wyższe siedzisko niż zwykłe krzesła. Wobec tego świetnie nadają się do umieszczenia przy blacie kuchennym, także przy wyspie albo półwyspie. Również można ustawić je w zamkniętej kuchni, gdy pod blatem zostawi się wolną przestrzeń na nogi.

W sklepach można znaleźć hokery w wielu świetnych wzorach, między innymi hokery drewniane wpisujące się w klasyczne aranżacje, hokery wykonane z metalu i drewna pasujące do industrialnych przestrzeni, hokery tapicerowane w stylu glamour, które wykończone są chromowanymi detalami.

Podsumowanie

Niewielka kuchnia często może sprawiać sporo problemów. Jednak poprzez umiejętnie dobrane umeblowanie można stworzyć z niej ergonomiczną, przyjemną dla oka przestrzeń.

Odpowiednio dobrane meble kuchenne, zastosowanie zabudowy jak wyspa albo półwysep, wykorzystanie hokerów zamiast zwykłych krzeseł – dzięki tym prostym rozwiązaniom kuchnia może wyglądać efektownie i być komfortowa w codziennym użytkowaniu przez całą rodzinę!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ