Jeżeli nowoczesne trendy lubicie łączyć z inspiracjami czerpanymi z przeszłości, to meble retro w stylu skandynawskim mogą okazać się trafionym pomysłem. To zarówno prostota, jak i ponadczasowa estetyka, które wyjątkowo chętnie współpracują z wystrojem wielu współczesnych wnętrz.

Klasyka i prostota zawsze w modzie

Wbrew temu, co niektórym może się wydawać, styl skandynawski i retro mają ze sobą wiele wspólnego. Są silnie związane z tradycją, a co za tym idzie – czerpią wiele inspiracji z pochodzącego z przeszłości wzornictwa. Styl retro koncentruje się jednak w szczególności na dorobku lat 50., 60. i 70. (czasem lekko zahaczając również o lata 40. i 80.), podczas gdy skandynawski tak właściwie nie ogranicza się do żadnych konkretnych ram czasowych. Pewnie nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak często meble retro pojawiają się w skandynawskich aranżacjach…

Wnętrza skandynawskie bardzo często korzystają z ponadczasowych klasyków, co do których można mieć praktycznie stuprocentową pewność, że z mody nigdy nie wyjdą. Kojarzycie stoliki nerki z lat 50.? Musztardowe sofy do salonu à la lata 60.? Krzesła Series 7 projektu Arne Jacobsena? Te ostatnie wyłącznie z nazwy pewnie niekoniecznie, ale gdybyście mieli je przed oczami, z pewnością stwierdzilibyście, że kształty wyglądają dziwnie znajomo.

Przykłady można by tutaj mnożyć niemalże w nieskończoność. Meble retro to jednak nie tylko konkretne modele z przeszłości powszechnie uznawane za ikony designu, ale i takie, które stanowią inspiracje dla współczesnych projektantów. Zwłaszcza ci specjalizujący się w stylistyce skandynawskiej lubią po nie sięgać i poddawać je współczesnym metamorfozom. Które meble retro wydają się być dla nich szczególnie interesujące?

Postaw na wygodę – skandynawskie sofy i fotele w stylu retro

Salon w stylu skandynawskim to wnętrze, w którym stosunkowo najczęściej natkniecie się na sofy i fotele inspirowane latami 50. i 60. I nie ma się co dziwić – to przecież przede wszystkim łagodne linie i delikatnie obłe kształty, które już na pierwszy rzut oka zachęcają do odpoczynku po kolejnym ciężkim dniu. W porównaniu do pierwowzorów z przeszłości nastąpiła tutaj jednak pewna zmiana – kolorystyka mebli wypoczynkowych w stylu skandynawskim jest zdecydowanie bardziej stonowana i wyważona.

Raczej rzadko natkniecie się tutaj na wspominaną już powyżej tapicerkę w kolorze musztardowym, tak samo jak i nieczęsto spotkacie przykuwające uwagę geometryczne wzory. Dominują jednolite kolory, a największą popularnością cieszą się uniwersalne szarości. Beże i  brązy również należą tutaj do całkiem częstych widoków, tak samo jak czerń i granat. Od kilku sezonów da się również zauważyć spore zainteresowanie pastelami (szczególnie wybija się tutaj pudrowy róż). Skandynawskie sofy i fotele nadal mają jednak pewien element wspólny ze swoimi poprzednikami – drewniane nóżki. Nie tylko zresztą w skandynawskich sofach i fotelach możecie na nie liczyć…

Drewniane meble retro w stylu skandynawskim – czyli jakie?

Najbardziej chyba reprezentacyjne będą tutaj skandynawskie komody – w nich zdecydowanie najczęściej dostrzec można czerpane ze stylu retro inspiracje. Dominują proste geometryczne korpusy, którym towarzyszą smukłe nóżki o okrągłym, zwężanym do dołu przekroju. W wersji współczesnej okrągły przekrój czasem zastępowany jest nieco bardziej kanciastym, o wyraźnie zaakcentowanych krawędziach. Tutaj również da się jednak zauważyć pewne zmiany w kolorystyce.

Meble drewniane w stylu retro w swej pierwotnej postaci zdecydowanie preferowały drewno z wyraźnie zaznaczonymi sękami, a przede wszystkim z mocno widocznym rysunkiem słojów. Niezwykle popularne były również ciemne forniry. Styl skandynawski dokonał w tym temacie małej rewolucji. Stosunkowo najczęściej natkniecie się tutaj na meble wykonane z drewna dębowego w naturalnej kolorystyce, choć jeszcze jaśniejsze gatunki i odcienie również nie należą do rzadkości.

Meble retro w stylu skandynawskim bardzo często są również ubierane w tak charakterystyczną dla scandi kombinację jasnego drewna i bieli. I to w przeróżnych konfiguracjach. Wolicie białe fronty i całą resztę z drewna? A może tylko drewniane nóżki? W tym temacie bez wątpienia możecie liczyć na niezwykle szeroki wybór.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ