Mieszkanie w stylu skandynawskim

Charakteryzujący się niezwykłą prostotą, której nie brakuje jednak przytulności, styl skandynawski już dawno przestał obowiązywać jedynie w najbardziej wysuniętych na północ krajach Europy. Stylistyka, która od lat z powodzeniem jest stosowana w większości skandynawskich domów, zachwyciła cały świat. Dziś uznaje się, że Skandynawowie nie mają sobie równych, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz – ich mieszkania są piękne, przytulne i funkcjonalne zarazem. Styl skandynawski ma dziś wielu miłośników na całym globie. Również w Polsce urządzając mieszkania, coraz częściej sięgamy po rozwiązania ze Szwecji, Norwegii czy Danii. Chcemy, żeby nasze mieszkanie było jasne, przestrzenne i piękne – jak te, które widujemy na zdjęciach na skandynawskich blogach. Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Podpowiadamy, jakie są podstawowe elementy tej stylistyki oraz jakie materiały, kolory i dodatki pomogą nam stworzyć oryginalne i funkcjonalne wnętrze utrzymane w skandynawskim stylu.

Podstawowe cechy stylu skandynawskiego

Co sprawia, że styl skandynawski jest tak charakterystyczny i miliony ludzi na całym świecie nie mogą oderwać oczu od mieszkań Szwedów czy Norwegów? Dlaczego rozwiązania opracowane przez Skandynawów są uniwersalne i idealnie sprawdzają się w mieszkaniach ludzi w różnych częściach globu?

Skandynawski styl to przede wszystkim światło i przestrzeń. Na północy Europy słońce jest towarem deficytowym, więc mieszkania urządzane są tak, żeby były jasne i doświetlone, nawet wtedy, kiedy na dworze jest pochmurno. Dzięki jasnym barwom mieszkania na północy wydaja się dużo większe i bardziej przestrzenne, niż są w rzeczywistości. Choć oszczędne i utrzymane w chłodnej, stonowanej kolorystyce, to domy Skandynawów są jednocześnie bardzo przytulne. W skandynawskich wnętrzach panuje niezwykle domowy, ciepły klimat, który sprawia, że trudno oderwać od nich oko. Ten efekt uzyskiwany jest dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, takich jak drewno, len czy wełna.

Ściany i podłoga w skandynawskich mieszkaniach

Styl skandynawski nie opiera się jedynie na meblach i dodatkach. Jego ważnym składnikiem składnikiem jest odpowiednia podłoga i wykończone ściany.

Jeśli chodzi o podłogę, w mieszkaniach Skandynawów dominuje drewno. To pozostawione jest albo surowe, najczęściej w jasnej barwie, albo bielone lub całkowicie pokrywane białą farbą.
Ściany są zwykle białe lub popielate. Często widywane na północy Europy są również białe cegły – to rozwiązanie idealnie sprawdza się zwłaszcza w dużych mieszkaniach, efekt jest naprawdę imponujący. Białe ściany optycznie powiększają wnętrza i sprawiają, że te są jasne, nawet kiedy z zewnątrz dobiega do mieszkania bardzo mało światła.

Meble w stylu skandynawskim

Jeśli chodzi o meble, Skandynawowie po raz kolejny stawiają na drewno, najczęściej to w jasnych barwach. Meble pozostawiane są albo w stanie surowym, albo, podobnie jak podłoga, malowane na biało lub popielato.

Ilość mebli w mieszkaniach ograniczana jest do minimum. Meble są proste, bez zbędnych zdobień. Jeśli już, to te pojawiają się tylko w drobnych akcentach.

Obowiązkowa w salonie w stylu skandynawskim jest jasna, najlepiej biała sofa, z miękkimi poduszkami – te również powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len lub wełna. Często na kanapach pojawiają się również miękkie, delikatne narzuty, których zadaniem jest ocieplenie wnętrza i nadanie mu domowej, przytulnej atmosfery.

Jak udekorować wnętrze wzorowane na chłodnej Skandynawii?

Jeśli chodzi o dodatki, styl skandynawski jest niezwykle oszczędny. Wszystko jest tutaj dobierane z największą uwagą tak, żeby nie zagracić mieszkania i nie zniszczyć efektu przestrzennego, minimalistycznego wnętrza.

Dekoracjami we wnętrzach w stylu skandynawskim są bardzo często elementy funkcjonalne, takie jak lampy, narzuty, krzesła. Nawet ozdoby wykonane są z naturalnych materiałów. Skandynawowie unikają plastiku, stawiają na drewno, papier, len, wełnę.

Mieszkanie w stylu skandynawskim doskonale ozdobi lampa w ciekawym kształcie (klosz metalowy lub papierowy), lniana narzuta, skrzynia z drewna.

Jeśli chodzi o skandynawską stylistykę, na dodatkach często pojawiają się żywe kolory, zwłaszcza żółć. Takie małe elementy w kolorach mają za zadanie ożywić wnętrze i je ocieplić, jednocześnie nie pomniejszając optycznie pomieszczenia i nie przeciążając go.

Zalety stylu skandynawskiego

Styl skandynawski jest niezwykle uniwersalny, będzie pasował do każdego mieszkania. W domu urządzonym na wzór chłodnej Północy najlepiej poczują się osoby ceniące prostotę i spokój. Utrzymane w jasnej kolorystyce mieszkanie sprawi, że będziemy świetnie się w nim czuli, a nasze zmysły odpoczną od nadmiaru wrażeń, które są im serwowane codziennie. Mieszkanie wzorowane na Skandynawii będzie ponadczasowe i oryginalne w swojej prostocie. W takich wnętrzach odnajdziemy harmonię i będziemy dobrze się czuli. Łatwo będzie nam również zadbać o czystość, ponieważ ilość dodatków jest tam ograniczona do minimum. Styl skandynawski to estetyka i funkcjonalność, które nie mają sobie równych.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ