kminek
fot. pixabay.com

Kminek jest od lat używany w kuchni, ale i nie tylko! Znajdziesz go również w produktach kosmetycznych, a także jako składnik lekarstw oraz innych preparatów. Doskonale sprawdza się w leczeniu zatok. Sprawdź, do czego jest możesz wykorzystać kminek i dlaczego jest zdrowy?

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/kminek-dzialanie-i-zastosowanie/

Kminek

To roślina, która jest ceniona nie tylko ze względu na właściwości lecznicze, ale również ma zastosowanie w kuchni oraz w pielęgnacji naszego ciała i urody. Owoce kminku przypominają owoce kminu rzymskiego, jednakże kminek zwyczajny to inna roślina.

Kminek zwyczajny rośnie pospolicie w Polsce na łąkach, przydrożach oraz pastwiskach. W medycynie naturalnej jest wykorzystywany nie tylko w postaci owoców, ale również produkuje się z niego olejek kminkowy.

Na co kminek?

Kminek zwyczajny doskonale sprawdzi się na wzdęcia oraz inne dolegliwości układu pokarmowego. Działa on rozkurczowo na mięśnie gładkie żołądka, jelit, przewodów żółciowych, a nawet reguluje dopływ żółci oraz soku trzustkowego do dwunastnicy.

Świetnie sprawdzi się we wszelkich dolegliwościach trawiennych, takich jak wzdęcia, odbijanie, bóle brzucha, lekkie zaparcia, a nawet brak apetytu.

Kminek zalecany jest osobom starszym, które mają problemy z zaburzeniami wydzielania oraz przepływu żółci, a także zmagają się z atonią jelit i nerwicą wegetatywną. Kminek może również łagodzić objawy choroby wrzodowej.

To również świetne rozwiązanie dla niemowląt, które cierpią na kolki jelitowe. Łagodzi on skurcze mięśni gładkich brzucha, co wywołuje bóle u małych dzieci. Herbatka z kminku skutecznie ułatwi ci walkę z kolkami.

Kminek w połączeniu z masłem doskonale sprawdzi się przy leczeniu bólu zatok. Należy uprażyć go wówczas w postaci nasion na suchej patelni i dodać 200 g klarowanego masła i wymieszać. Miksturę tę należy spożywać codziennie po 1-2 łyżeczki. Można też łyżkę surowych ziaren owinąć bawełnianą ściereczką oraz woreczek ten przyłożyć do nosa i wdychać.

Przeczytaj też: http://www.wlasnemiejsce.pl/dieta-garstkowa-o-co-chodzi/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ