Meble industrialne – styl loftowy wciąż na topie!

Styl industrialny wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w okresie powojennym rozpoczęto masowe zamykanie fabryk i zakładów przemysłowych. Ludzie, którzy ze względu na recesję gospodarczą nie posiadali wystarczającej ilości pieniędzy, postanowili zagospodarować puste, pofabryczne pomieszczenia i stworzyć przestrzeń mieszkalną, wykorzystując przy tym znajdujące się w nich meble i sprzęty. Ten sposób myślenia bardzo szybko przyjął się także w Europie Zachodniej i to właśnie stamtąd dotarł do Polski.

Pofabryczny wystrój inspiracją dla producentów mebli industrialnych

Lofty bardzo szybko stały się trendem. W początkowej wersji były to po prostu przestrzenne mieszkania z surowym wykończeniem, dużą ilością naturalnego światła i minimalną ilością mebli. Zamieszkiwali w nich głównie byli robotnicy, przemysłowcy oraz artyści urządzający tam swoje pracownie. Ta prosta i w pewien sposób bezwzględna aranżacja w zastraszającym tempie zyskała zwolenników w branży wnętrzarskiej i stała się natchnieniem dla projektantów oraz producentów mebli.

Z czasem, dawne lofty zaczęto rewitalizować nadając im nowoczesnego charakteru, a styl industrialny nabrał kształtu, z jakim kojarzymy go do dzisiaj i przyjął się w szeroko rozumianym budownictwie miejskim. Niezmienna pozostała jednak kluczowa baza surowców, na których opierał się wystrój – metal, kamień, beton i szkło, które do dzisiaj dominują we wnętrzach industrialnych, tworząc specyficzny klimat. Pierwsze polskie lofty powstały w odnowionych fabrykach włókienniczych Karola Scheiblera, jednego z najsłynniejszych łódzkich przemysłowców XIX wieku, a obecnie styl ten jest jednym z najchętniej wykorzystywanych a zarazem modyfikowanych, od wielu lat oscylując w granicach trendu.

Mniej, znaczy więcej także w przypadku mebli industrialnych

Meble industrialne, aby wpasować się w panującą w loftach zasadę minimalizmu opierają się głównie na klasycznych bryłach, dzięki czemu są niezwykle praktyczne. Biorąc pod uwagę, że w pomieszczeniach zaaranżowanych na industrialne jest ich stosunkowo mało, to konieczna staje się maksymalizacja użyteczności. Dlatego właśnie meble industrialne są pojemne, przestronne i wygodne, a jednocześnie bardzo proste w swojej formie, nie tracąc przy tym na oryginalności.

Odpowiednio oświetlone i ustawione w ciągach powiększą optycznie nawet niewielkie pomieszczenia. Tego typu wyposażenie sprawdza się dobrze również w dopełnieniu aranżacji zaprojektowanych w zupełnie innym stylu, ale wpisujących się w nurt minimalistyczny. Meble industrialne pasować będą więc wszędzie tam, gdzie stawia się na gładkie powierzchnie, uniwersalne materiały, wyraźne akcenty i przede wszystkim jakość, a nie ilość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ