7 zasad idealnej kuchni

Kuchnia to kluczowe miejsce w domu lub mieszkaniu. Ważne jest, aby wszystko tutaj było zaprojektowane biorąc pod uwagę Twoje potrze. Architekt wnętrz z Warszawy Magda Knappe opowiada o tym, jak stworzyć własną idealną kuchnię.

1.  Planowanie

Przeanalizuj swój styl życia swojej rodziny, potrzeby co do wymaganego miejsca, sposób przyjmowania gości i sformułuj wymagania dotyczące kuchni. Niektórzy potrzebują np. dużej lodówki, zmywarki i ekspresu do kawy, podczas gdy inni potrzebują niewielkiego aneksu kuchennego z dwupłytową płytą grzejną, wąską zmywarką i małą lodówką.

Ważne jest, aby zaplanować meble i wyposażenie kuchni zanim rozpoczniesz prace remontowe lub przynajmniej w trakcie, ale zdecydowanie nie po. W tym drugim przypadku może na Ciebie czekać wiele nieprzyjemnych niespodzianek. Na przykład zabezpieczenie ściany pomiędzy szafkami wiszącymi zostanie ułożony poniżej lub powyżej poziomu blatu, co w konsekwencji zmusza cię do zakrycia szczeliny listwą. Może się również okazać, że gniazda nie będą znajdować się tam, gdzie będzie umieszczony sprzęt agd. W najlepszym przypadku po prostu stworzysz dla siebie pewne niedogodności, w najgorszym przypadku będziesz zmuszony do ponownego wezwania fachowców. Pamiętaj, że gniazda do wbudowanych urządzeń AGD (lodówka, piekarnik itp) nie powinny znajdować się za tymi urządzeniami, ale w sąsiedniej szafce.

2.  Konstrukcja kuchni

Wybierając kuchnię, większość kupujących zwraca uwagę na wygląd zewnętrzny kuchni, które tak naprawdę nie wpływają na jej żywotność. Znacznie ważniejszymi z punktu widzenia eksploatacji elementami są korpusy i zastosowane okucia. Domyślnie większość producentów wykonuje korpusy z płyty laminowanej. Ważne, aby płyta była dobrej jakości od sprawdzonych producentów.

Nie oszczędzaj na wygodzie: tam, gdzie to tylko możliwe wykonaj szuflady zamiast półek, zastosuj oświetlenie wewnętrzne, samozamykacze do szuflad i drzwi. Liderami na rynku okuć są tutaj Blum i Hettich.

Zapoznaj się koniecznie z artykułem https://projektowaniewnetrz24.eu/kuchnia-z-wyspa

3.  Ergonomia

Wszystko zostało już wymyślone przed nami: zalecane odległości pomiędzy meblami, różne wysokości i inne ważne parametry można (i należy!) przestudiować. Jeśli naprawdę chcesz mieć wyspę kuchenną, jej głębokość powinna mieć co najmniej 90 cm. Zrezygnuj z tego pomysłu, jeżeli nie masz tyle miejsca.

Zaplanuj ciąg szafek logicznie, nie tylko w oparciu o zasady „trójkąta roboczego” czyli lodówka – zlew – kuchenka, ale także uwzględniając swoje potrzeby, przyzwyczajenia itp. Tak więc zmywarka dla osób praworęcznych jest idealna po lewej stronie zlewu, a dla leworęcznych odpowiednio po prawej stronie.

4.  Estetyka

Kuchnia jest zakupem na długo, więc jeśli nie masz 100% pewności, że potrzebujesz jaskrawych, żywych kolorów lub ekstrawaganckich frontów lepiej wybierz coś bardziej stonowanego. Do klasycznego wnętrza odpowiednie będą następujące kolory: kremowy, niebieski, szary, szarobrązowy; dla stylu loft – szary; dla stylu prowansalskiego – pastelowe odcienie. Biały pasuje do wszystkich stylów, bez wyjątku!

Lepiej zrezygnować z połączenia różnych wykończeń w dolnej i górnej linii szafek, gdy w pomieszczeniu planujemy dość dużą różnorodność. Blat, wykończenie ściany pomiędzy meblami, ściany, podłoga, tekstylia, wystrój, meble, naczynia to wszystko wprowadza kolor i fakturę. Niepożądane jest stosowanie więcej niż trzech kolorów w jednym pomieszczeniu.

Po inne porady i insporacje zapraszamy na https://mkdezere.eu/

5.  Przechowywanie

Przechowywanie jest pożądane w każdym pomieszczeniu i kuchnia nie jest tu wyjątkiem. Być może to właśnie w kuchni swoje miejsce znajdzie drabina, suszarka do ubrań, deska do prasowania, sprzęt do sprzątania i chemia gospodarcza. Fikcja? Nie, jeśli pomyślisz o tym w odpowiednim czasie. Na te przedmioty najwygodniej jest przydzielić osobną wysoką szafkę.

Jak zwiększyć ilość miejsc magazynowych? Na przykład szafki wiszące mogą mieć standardową wysokość 70/80/92 cm lub można je przedłużyć do sufitu – w ten sposób zajmujesz wcześniej niewykorzystaną przestrzeń, która jest odpowiednia do przechowywania przedmiotów rzadziej używanych.

6.  Sprzęt AGD

Wbudowany sprzęt wygląda najlepiej. Ale ma też swoje wady: jest droższy od sprzętu wolnostojącego (wyjątkiem jest z reguły okap do zabudowy w szafce, który jest tańszy od okapu standardowego lub wyspowego) Jeżeli zależy nam na posiadaniu dużej lodówki i małej zamrażarki możemy zdecydować się na zakup pełnowymiarowej lodówki i osobnej małej zamrażarki.

7.  Oświetlenie

Oświetlenie w kuchni powinno być wielopoziomowe i obejmować: poziom sufitu, poziom nad szafkami wiszącymi, poziom pod szafkami wiszącymi. Oprócz oczywistej wygody pracy w kuchni, przyjemnym bonusem jest możliwość zróżnicowania oświetlenia – z ich pomocą w łatwy sposób zmienisz nastrój w pomieszczeniu i dostosujesz danej sytuacji – pracy czy sprzątania lub do budowania nastroju.

Może Cię również zainteresować artykuł łazienka czarno biała.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ