Ściany kuchni można wykończyć na wiele sposobów. Jednym z rozwiązań będą płytki, innym farba, jeszcze innym ścieralna tapeta. Na co się zdecydować i jak zabrać się do pracy? Podpowiadamy.

Przygotowanie ścian

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek pracy wykończeniowych pamiętaj, że w pierwszej kolejności musisz zadbać o stan wyjściowy swoich ścian. Tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie, że późniejsze prace będą przebiegać sprawniej. Twoja ściana musi więc być równa. Jeśli nie jest, warto ją zeszlifować. Jeśli ma dziury i nierówności, trzeba ją będzie załatać. Ściany wcześniej malowane lub tapetowane należy stosownie oczyścić. To czym usunąć klej po tapecie i resztki starej farby przeczytasz w poradniku. A jeśli Twoja ściana jest poplamiona (to dosyć częste w kuchniach) musisz ją oplamić i odtłuścić.

czym-wykonczyc-sciany-w-kuchni-2

Malowanie kuchni farbami

Farba to od zawsze najtańszy i najbezpieczniejszy sposób wykańczania ścian w większości pomieszczeń. Do kuchni dobrze jest wybrać farbę emulsyjną, ceramiczną, lateksową lub satynową. Wszystkie one umożliwiają szybkie usunięcie plam i zabrudzeń, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i silne detergenty. Jeśli marzy Ci się nowoczesna kuchnia niewysokim kosztem dobrze jest zdecydować się na farbę w modnym kolorze. Na topie są teraz fiolet, czerwień, brąz i srebro. Fiolet kojarzy się z luksusem i przepychem. Sprawdza się w kuchniach o drewnianych meblach, świetnie współgra z zielenią.

Czerwień ociepli Twoje pomieszczenie, ale może je też zbytnio przeciążyć. Zdecyduj się na jasny odcień albo pomaluj tylko fragment ściany. Brąz jest ekologiczny, naturalny i ciepły. Będzie pasował do kuchni urządzonych w stylu rustykalnym. Srebro sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach, kuchniach industrialnych lub skandynawskich. Rewelacyjnie łączy się z kolorami jaskrawymi i z pastelami.

czym-wykonczyc-sciany-w-kuchni-3

Inne sposoby wykańczania ścian

Obok klasycznego już malowania, tapetowania czy wykładania ścian płytkami istnieją też inne formy estetycznej aranżacji. Bardzo popularnym zabiegiem jest teraz wykładanie ścian cegłą. Cegła – szczególnie czerwona – wnosi do domu ciepło, choć jeszcze niedawno mogła kojarzyć się z czymś surowym i zimnym. Tańszą wersją ceglanej ściany będzie jej odpowiednik z wykładziny. W Twojej kuchni świetnie też sprawdzą się panele ścienne. Bez trudu wybierzesz w bogatej ofercie paneli ażurowych, szklanych, PCV, a nawet trójwymiarowych czy specjalnie wygłuszających.

Nowoczesne aranżacje

Bardzo modnym zabiegiem stało się obecnie łączenie ze sobą skrajnych kolorów. Szara ściana świetnie odbija jaskrawe krzesła, ściana czarna doskonale współgra z elementami metalowymi, ale też ze złotem czy żółcią. Często spotykanym rozwiązaniem jest też zastosowanie metody ombre, która polega na delikatnym przechodzeniu koloru z odcienia jasnego w ciemny. A jeśli nie jesteś zwolennikiem symetrii postaw na nieregularną powtarzalność elementów. Niech na ścianie Twojej kuchni pojawi się kilka wzorzystych kafli, które umieścisz też w innej kombinacji na ścianie jadalni czy salonu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ