Interesuje Cię wynajem krótkoterminowy

Choć wynajem krótkoterminowy niewątpliwie jest bardzo popularny – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących, wciąż można spotkać się z różnymi znakami zapytania wokół tego tematu. Czy jest to inwestycja ryzykowna? Na czym dokładnie polega taki rodzaj wynajmu i na co zwrócić uwagę? Poznaj najważniejsze zasady i pozbądź się wątpliwości!

Wynajem krótkoterminowy – czym jest?

W najprostszym ujęciu można uznać wynajem krótkoterminowy za formę wynajęcia mieszkania lub domów na krótki okres czasu. Sam proces wynajmu jest bardzo zbliżony do tego, który obowiązuje w hotelach tzn. lokum jest udostępniane w systemie dobowym. Nieruchomość nie może być wynajmowana na długi okres – zwykle zamyka się to w dniach lub tygodniach.

Dla kogo wynajem krótkoterminowy?

  • biznesmeni w podróżach służbowych,
  • turyści,
  • inne osoby ceniące sobie wygodę i niezależność w zakresie miejsca pobytu na krótki okres czasu.

Z punktu widzenia wynajmujących – stanowi to interesujący pomysł uzyskania zarobku na nieruchomościach. Zapewnia to szybki zwrot inwestycji, co nie zmienia faktu, że konieczne jest dokładne zapoznanie się z zasadami działania tego rozwiązania przed rozpoczęciem czerpania korzyści.

Wynajem krótkoterminowy – zasady, które trzeba znać

Warto podkreślić, jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy – zasady są często bardzo podobne, albo nawet takie same, jak w przypadku wynajmu długoterminowego. Jednak są i różnice – z których najważniejszą stanowi sam okres użytkowania lokalu.

O jakich zasadach wynajmu krótkoterminowego warto wiedzieć?

  • Przed przekazaniem kluczy dobrą praktyką jest pobranie zadatku od najemcy.
  • Konieczne jest sporządzenie umowy najmu.
  • Nie zapomnij o obowiązku poinformowania najemcy o zasadach korzystania z lokalu oraz formie i terminie płatności.

Podobnie jak w przypadku wynajmu długoterminowego i tutaj warto poświęcić czas na sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Nie zapomnij też, że oferując wynajem krótkoterminowy musisz posiadać zarejestrowaną firmę, jeżeli mowa o wykonywanej w sposób ciągły działalności zarobkowej.

Ważne! Jeśli wynajmujesz nieruchomość tj. użyczasz lokal tylko na kilka tygodni w roku – nie musisz posiadać działalności rejestrowanej, ale konieczne jest rozliczenie na podstawie najmu prywatnego.

Jakie są wady i zalety wynajmu krótkoterminowego?

Na koniec rozważmy pokrótce dwie strony medalu wynajmu krótkoterminowego, co może Ci pomóc w podjęciu decyzji, czy chcesz spróbować tej formy zarobku.

  • Najważniejsze zalety – możesz liczyć na znacznie wyższe przychody niż w przypadku wynajmu długoterminowego i duży potencjał zysku. Zyskujesz większą swobodę i elastyczność w zarządzaniu lokalem.
  • Najważniejsze wady– staniesz przed koniecznością inwestowania w reklamę i dużą ilością obowiązków wynikających z rotacji. Nie masz też pewności stałego zainteresowania lokalem.

Jak widać, jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy – zasady nie są trudne do zrozumienia, a potencjalne korzyści dość obiecujące. Nie zapomnij jednak też o ewentualnych uciążliwościach, zanim się zdecydujesz.

Więcej informacji o wynajmie krótkoterminowym znajdziesz na stronie: https://www.herbewo.krakow.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ