Jak wykonane są sztućce dla niepełnosprawnych i kto może z nich korzystać?

0
655

Produkty dla osób niepełnosprawnych mogą znacznie poprawić ich komfort życia, również w codziennych i rutynowych czynnościach. Wiele nowoczesnych akcesoriów przydaje się na co dzień, przykładem taki produktów są sztućce dla niepełnosprawnych. Jak te proste przedmioty mogą wpłynąć na życie osób z ograniczeniem ruchowym?

Zestawy sztućców dla osób z niepełnosprawnością

Zestaw może składać się z nożyka, funkcjonalnej i odpowiednio głębokiej łyżki oraz z bezpiecznego, ale praktycznego noża. Sztućce dla niepełnosprawnych mają wygodną rączkę, która jest antypoślizgowa i dobrze się ją trzyma. Trzonek jest gruby i zaokrąglony, dlatego nie powoduje dyskomfortu podczas trzymania w dłoni. Łyżka jest odpowiednio głęboka, co wpływa na stabilność substancji, którą się nią nabiera. Nożyk jest specjalnie wygięty i zaokrąglony, jest odpowiednio ostry, dlatego pozwala kroić potrawę. Wszystkie elementy sztućców dla niepełnosprawnych są wygięte, ma to zapewnić ergonomię oraz stabilność. Dzięki temu osoba z ograniczeniami ruchowymi może samodzielnie spożywać posiłek. Sztućce mogą być przeznaczone dla osób leworęcznych oraz praworęcznych, dzięki temu każdy znajdzie dopasowany do swoich potrzeb zestaw. Dużą zaletą sztućców jest łatwość czyszczenia, można umieszczać je w zmywarce lub myć pod bieżącą wodą. Wykonane są z wysokiej jakości materiału, który nie odkształca się oraz nie przebarwia się. Jeden zestaw może być używany przez lata.

Dla kogo przeznaczone są wygięte sztućce?

Sztućce dla niepełnosprawnych mogą zapewnić komfort podczas jedzenia posiłku osobom, które cierpią na brak pełnej sprawności w nadgarstkach. Wygięte elementy zestawu zwiększają możliwości ruchu oraz pozwalają na samodzielne jedzenie posiłków. Dużą zaletą są też zaokrąglone uchwyty, dzięki temu łyżka lub widelec z mieści się w dłoni. Niektóre elementy mogą się wyginać, jest to możliwe dzięki gumowej rączce, w którą wyposażone są sztućce dla osób niepełnosprawnych. Mogą mieć żebrowanie na uchwycie, przez co nie wyślizgują się z dłoni. Są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na choroby reumatyczne, które często ograniczają zakres ruchów w nadgarstkach. Z wygodnych rączek mogą też korzystać osoby z chorobą Parkinsona. Miękki i piankowy uchwyt może polepszać komfort podczas spożywania posiłków, wygięcie poszczególnych elementów sprawia, że łatwiej nabiera się porcje potrawy. Istnieją też funkcjonalne obieraczki do warzyw, które pomagają osobom z niesprawnością w dłoniach, odpowiedni kąt podczas obierania znacznie ułatwia czynność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ