Jaką lampę kupić do salonu?

Pokój dzienny to jedna z najbardziej wymagających przestrzeni. To strefa, która w nowoczesnym budownictwie często łączy się przestrzeń salonu z jadalnią i kuchnią, do której zapraszamy gości. Taki układ wymaga pewnej konsekwencji stylistycznej, w czym pomaga również odpowiednie oświetlenie. By nie tylko było użyteczne, ale również cieszyło oko i podkreślało oryginalność przestrzeni, coraz częściej sięgamy po lampy designerskie.

Żyrandol w salonie

Jedną z najpopularniejszych lamp designerskich są żyrandole. Podkreślają przestrzeń wypoczynku, spożywania posiłków czy też przyjmowania gości. Samo oświetlenie, szczególnie to górne, powinno więc podkreślać konkretne sfery w ten sposób można dopasować je do czynności, które codziennie wykonujemy. Z zasady więc wybór konkretnych lamp designerskich oraz ich rozplanowanie powinno być ostatnim krokiem w projektowaniu salonu. To od naszych potrzeb bowiem będzie zależeć, gdzie i jak dużą lampę oraz na jakiej wysokości powiesimy. Ten parametr ma również znaczenie jeśli chodzi o optyczne powiększenie czy podwyższenie pomieszczenia. Poza funkcjonalnym efektem lampy designerskie przyciągają również uwagę kształtami, wykorzystanymi materiałami oraz kolorami.

Drewno, metal, tkanina, szkło

Nowoczesny styl w salonie może mieć kilka obliczy. To minimalizm, który stawia na proste formy, industrializm wykorzystujący surowe kształty i materiały lub też niezwykle modne style skandynawskie, w których pojawia się drewno. Poza tym nowoczesność to również sięganie po inspiracje trendami retro czy vintage. Te wszystkie kierunki dość mocno odbijają się w lampach designerskich, które wybieramy do salonów. Popularne są zarówno żyrandole, jak i reflektory czy minimalistyczne plafony. Te mogą być również uzupełniane przez dopasowane oświetlenie podłogowe i ścienne.

Żyrandole z abażurami – czyli prostota formy

Warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju abażury, jakie podkreślają styl lamp designerskich. To zarówno propozycje wykonane z materiałów, które ocieplają wnętrze i nadają mu niezwykle przytulny klimat, jak i konstrukcje wykonane z różnych metali. Te wprowadzają do wnętrz nieco industrialny wystrój. Ta surowość, sięganie po fabryczne inspiracje czy też ograniczenie dodatków do niezbędnego minimum sprawiają, że salon nabiera niezwykle oryginalnego charakteru. Oczywiście w propozycjach znaleźć można również zdobione lampy designerskie, które wykorzystują błysk, szlachetne lub półszlachetne kamienie oraz szkło w różnych kształtach, kolorach i wykończeniach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ