Kabel koncentryczny – najważniejsze informacje przed zakupem

0
348

Przewody koncentryczne mają olbrzymi wpływ na jakość przesyłanego przezeń sygnału. Jeśli ich parametry zostaną źle dobrane, wówczas użytkowanie sprzętu może pozostawiać wiele do życzenia. Dotyczy to między innymi telewizorów i innych urządzeń AV; nawet jeśli wybrałeś najwyższej jakości urządzenie, wciąż może ono wyświetlać obraz niskiej klasy. Dlaczego? Właśnie z powodu niewłaściwego przewodu. Poniżej udzielamy szeregu najważniejszych informacji, które pomogą Ci wybrać idealnie dopasowany do swoich urządzeń przewód. 

Kabel koncentryczny i jego użytkowanie 

Kable koncentryczne  wykorzystywane są w transmisji sygnału pomiędzy urządzeniem nadawczym a odbiorczym. Są to połączenia w instalacjach anten satelitarnych, dekoderów, sieci kablowych. Obecnie, są szczególnie chętnie wykorzystane w obsłudze instalacji telewizyjnych. Pozwalają na sprawne przesyłanie sygnału, eliminując potencjalne zakłócenia. 

Typowy kabel koncentryczny jest zbudowany w dość prosty sposób. Znajduje się w nim rdzeń wewnętrzny, wykonany z miedzi lub jej mieszanek, mający postać skręcanej linki bądź drutu. Otacza go izolacja wewnętrzna, wykonana z polietylenu różnych odmian, lub innych materiałów syntetycznych. Ekran i oplot to kolejne warstwy w przewodzie koncentrycznym. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenia prezewodu przed zewnęrnymi zakłóceniami. Ostatnią powłokę tworzy izolacja zewnętrzna, która powinna chronić przewód przed czynnikami środowiskowymi. 

Najważniejsze parametry techniczne kabli koncentrycznych 

Pierwszą ważną sprawą, od której warto zacząć, jest impedancja falowa. Ma ona wpływ na przydatność przewodu w konkretnych układach i zastosowaniach. Najczęściej występują kable o impedancji 50 lub 75 omów. Pierwsze z nich stosowane są w komunikacji radiowej, drugie – w technologii telewizyjnej. 

Tłumienie oznacza ubytek sygnału w zależności od długości przewodu. Tłumienie jest zjawiskiem, którego nie da się uniknąć, ale można zminimalizować jego oddziaływanie. Wysokość tego parametru określa się w odniesieniu do 100 metrów przewodu. 

Typ rdzenia ma wpływ na przewodnictwo sygnału. Miedź jest wyborem najczęstszym, z uwagi na jej oporność na procesy korozji oraz stosunkowo wysoką elastyczność. Niekiedy stosuje się także dodatkowe powłoki srebrne, zwłaszcza podczas pracy z większymi częstotliwościami. Do układów wymagających najwyższej wytrzymałości warto stosować przewody, których rdzeń to stal miedziowana. 

Sposób ułożenia ekranu – czyli aluminiowej lub miedzianej folii – ma wpływ na skuteczność ochrony przed zakłóceniami. Najlepiej sprawdzają się przewody z ekranem przyklejony oraz nawiniętym, szczególnie gdy dany przewód będzie wyginany pod różnymi kątami w trakcie montażu. 

Do pozostałych ważnych kwestii należy też gęstość splotu w przewodzie, rodzaj izolacji wewnętrznej oraz typ powłoki zewnętrznej. Ponieważ kable koncentryczne kończą się złączkami, warto zwrócić uwagę na ich rodzaj oraz dopasować do posiadanego i użytkowanego sprzętu. Najczęściej wybierane złączki do kabli koncentrycznych to: BNC, TNC, F, N, SMA, RP-SMA. Znajdziesz także inne rodzaje złączek, jednak rzadziej stosowane w przewodach koncentrycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ