Najważniejsze informacje o grzejnikach pokojowych

Zakup grzejnika pokojowego jest niełatwą sprawą. Musimy zadbać o wiele różnych czynników: przede wszystkim to, aby grzejnik miał odpowiednią moc, ale także, aby nie zużywał za dużo energii i był przyjazny dla oka. Nie każdy jest ekspertem w dziedzinie ogrzewania, jednak na szczęście wcale nie trzeba nim być. Wystarczy trochę poszerzyć swoją wiedzę, a wybór właściwego grzejnika nie powinien już sprawić nam kłopotu. Wobec tego jakie są najważniejsze informacje o grzejnikach pokojowych?

Moc grzejnika dobiera się nie tylko na podstawie kubatury pomieszczenia

Prawdopodobnie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli chodzi o grzejniki pokojowe, a konkretnie ich moc, metraż pomieszczenia jest niezwykle istotny. Jednak już nie każdy wie, że trzeba wziąć pod uwagę także kilka innych czynników. W przeciwnym wypadku mimo dopasowania mocy grzejnika do kubatury pomieszczenia jest spora szansa, że i tak nie będzie on w stanie wystarczająco go ogrzać.

Szacując wymaganą moc grzejnika, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • metraż pomieszczenia
  • jakość termoizolacji
  • ilość okien w pomieszczeniu.

Słaba termoizolacja i duża ilość okien będą prowadzić do tego, że pomieszczenie będzie naturalnie chłodniejsze. W związku z tym potrzebny będzie grzejnik o nieco wyższej mocy, niż ustalilibyśmy na podstawie samej kubatury.

Rodzaje grzejników pokojowych

Wyróżnić możemy różne rodzaje grzejników, a przede wszystkim:

  • grzejniki stalowe
  • grzejniki żeliwne
  • grzejniki aluminiowe
  • grzejniki konwektorowe.

Grzejniki stalowe należą obecnie do jednych z najpopularniejszych rodzajów grzejników, głównie ze względu na ich energooszczędność i możliwość prostego powiększenia ich mocy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Mają jednak bardzo istotną wadę – nie powinno się ich stosować ani w instalacjach z obiegiem naturalnym, ani w instalacjach systemu otwartego.

Grzejniki żeliwne niegdyś były stosowane bardzo powszechnie, głównie z uwagi na swoją dużą odporność na korozję i ogólną wytrzymałość. Obecnie jednak się od nich odchodzi z uwagi na ograniczoną wydajność (chociaż często decydują się na nie miłośnicy stylu retro).

Grzejniki aluminiowe są bardziej współczesną (chociaż niewiele bardziej wydajną) alternatywą dla grzejników żeliwnych. Bardzo często to właśnie grzejniki aluminiowe są tymi, które zastępują grzejniki żeliwne podczas modernizacji systemu grzewczego.

Grzejniki konwektorowe to idealne grzejniki pokojowe https://mat-dom.pl/ dla tych, którzy cenią sobie mobilność i łatwość transportu. Z reguły są stosunkowo lekkie, a także stoją na niewielkich nóżkach. Do tego ogrzewają pomieszczenie w bardzo szybkim tempie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ