Jakie płytki dobrać na taras?

Płytki na taras dobieramy zazwyczaj pod stylistykę elewacji zewnętrznej, jednak równie dobrze mogą one stać się kontynuacją podłogi w salonie. Szeroki wybór produktów dostępnych na rynku sprawia, że taras może być zarówno industrialnie betonowy, śnieżnobiały, jak i patchworkowy. Zatem na co poza kolorem warto zwrócić uwagę?

Jakie powinny być płytki na taras?

Niezależnie od tego, czy taras jest zadaszony, czy znajduje się pod gołym niebem, pokrywające go płytki powinny być przede wszystkim antypoślizgowe i odporne na wiele różnych czynników zewnętrznych. Ich powierzchnia jest stale poddawana działaniu promieniowania słonecznego, wysokich i bardzo niskich temperatur, a także opadów, które mogłyby wpłynąć nie tylko na oryginalny kolor płytki, ale także na jej strukturę, dlatego należy wybierać wyłącznie te produkty, których nasiąkliwość wynosi mniej niż 3%. Deszcz czy śnieg to również zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników, dlatego płytki antypoślizgowe na taras, oznaczone minimum klasą R10 to konieczność. Dobrze zwrócić uwagę także na ścieralność, która w przypadku tarasu powinna mieścić się co najmniej w III klasie. Jeśli planujemy organizować w tym miejscu także grille, warto zwrócić uwagę, czy wybrana ceramika jest żaro- i ognioodporna.

Jakiego typu płytki nadają się na taras?

Najczęściej wybierane płytki antypoślizgowe na taras to produkty gresowe i klinkierowane. Gres to jeden z najbardziej trwałych, wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia kamieni. Jest także mało nasiąkliwy i niskoporowaty, dlatego niestraszny mu deszcz, śnieg, mróz ani zabrudzenia. Ponadto, płytki gresowe mogą być wykończane na wiele różnych sposobów i są dostępne w różnorodnych wzorach i kolorach do wyboru. Płytki klinkierowane, podobnie jak gresowe, charakteryzują się niską nasiąkliwością i mrozoodpornością. Są bardzo mocne, odporne na uszkodzenia i wytrzymałe. Doskonale nadają się zarówno na tarasy, jak i na schody, ponieważ nie wchłaniają zabrudzeń i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Od produktów gresowych różnią się przede wszystkim mniejszymi wymiarami i bardziej ograniczoną różnorodnością kolorystyczną. Ze względu na drobniejszy rozmiar, płytki klinkierowane poleca się przede wszystkim na tarasy o niewielkiej powierzchni.

Taras będzie piękną i funkcjonalną ozdobą każdego domu, jeśli wyłożone na nim płytki będą odporne na ścieranie, pękanie i odbarwienia. Bardzo istotne są także ich właściwości antypoślizgowe, a jeśli zależy nam na utworzeniu idealnie gładkiej powierzchni z minimalna ilością fug – sięgajmy po specjalistycznie wykończone płytki rektyfikowane. Zarówno te jak i inne znajdziesz na https://modnydom24.pl/pl/produkty/33232/plytki-na-schody-i-tarasy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ