Na pozór zimne, a jednak bardzo przytulne, rozświetlone i szalenie przyjazne wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są inspiracją dla wielu podejmujących się aranżacji własnego mieszkania lub domu. W szerszym pojęciu jest on kwintesencją prostoty i funkcjonalności, która stwarza niesamowity ład i perfekcję.
Czym wyróżnia się styl skandynawski?
Sedno powodzenia stylu skandynawskiego leży w jego praktycznym aspekcie dotyczącym samej aranżacji i modelowania przestrzeni. Istotą dobrze pojętej idei jest komfort i wygoda dla każdego mieszkańca. Odchodzi się więc od przepychu i złożoności wyposażenia, stawiając na wielofunkcyjne i proste w swojej formie rozwiązania. Z całym przekonaniem można powiedzieć, że styl skandynawski łączy w sobie elementy minimalizmu z praktycznością i wysoką jakością. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe i absolutnie zbędne rzeczy. Warto zaznaczyć, że każdy przedmiot ma konkretne przeznaczenie, co jest szalenie charakterystyczne dla samego podejścia Skandynawów do rzeczy, które obdarzane są szacunkiem. Proste i jednocześnie eleganckie meble skandynawskie nie mają tak naprawdę z góry ustalonego terminu wymiany, służą dopóty, dopóki spełniają swoje określone funkcje.
Ponadczasowy i zawsze na topie
Biorąc pod uwagę fakt, że styl skandynawski kształtował się w XIX wieku i nadal jest szalenie popularny, śmiało można uznać go za ponadczasowy i wyjątkowy. Oczywiście, kolejne lata przynosiły zmiany w szczegółach, ale filar, na którym tenże został zbudowany, pozostał niezmieniony. Jest to połączenie funkcjonalności z wysoką estetyką; użycie jasnych barw i naturalnych materiałów. Wszystko razem musi tworzyć harmonię i bezpretensjonalną elegancję.
Natura i przejrzystość
Styl skandynawski to przede wszystkim idealny mariaż z naturą. Chcąc urządzić w nim mieszkanie, koniecznie należy postawić na drewniane podłogi i takież same meble skandynawskie, które niekoniecznie muszą być nowe. Z powodzeniem możemy wybrać wiekowe, proste komody, krzesła i stoły i odnowić je w najprostszy sposób wybierając bejcę lub białą, olejną farbę. Idealne okażą się meble i elementy wykonane z klonu, sosny czy jesionu. Można także sięgnąć po rzeczy wykonane ze sklejki drewnianej. Słowem wszystko, co związane jest z naturalnym otoczeniem, będzie doskonałe. Meble skandynawskie lubią proste tapicerowanie i nieskomplikowaną linię stylistyczną. Fotele oraz sofy skandynawskie koniecznie powinny być na drewnianych nóżkach, a ich siedziska muszą być przytulne niczym kołyska.
W białych, szarych lub kremowych wnętrzach ważną rolę odgrywają nie tylko meble skandynawskie, ale także naturalne tkaniny. Doskonały będzie len, a także wełna czy bawełna. Warto zadbać o kontrasty ukryte w dodatkach. Skandynawowie kochają poduchy, narzuty oraz pledy i zasłony. To w nich ukrywają soczystą, acz niekrzykliwą czerwień, ciemną zieleń oraz niebiański błękit. Subtelnymi akcentami mogą być kamienie lub elementy ze skóry.
Jednym z ważnych drogowskazów, które poprowadzą nas do perfekcji, jest nadanie przedmiotom praktycznym drugiego życia. Zgodnie ze skandynawską myślą, wszystko, co funkcjonalne może zostać wielokrotnie użyte, nawet jeśli mówimy o rzeczach ze zdumiewająco długą historią.