Przyjazne wnętrze. Sposób na codzienną wygodę i komfort użytkowania

0
1505

Aranżując wnętrze, przykładamy dużą uwagę do jego wyglądu. Estetyka ma ogromne znaczenie przy wyborze mebli, domowych sprzętów i dodatków, a także materiałów, faktur i kolorów. A co z funkcjonalnością wnętrza? Na nią – niestety – wiele osób zwraca już znacznie mniej uwagi. Tymczasem mądre rozwiązania potrafią znacznie ułatwić nam życie. Sprawiają, że mieszkanie użytkujemy z prawdziwą przyjemnością i w pełni korzystamy z jego wygód. Przyjazne wnętrze nie zawsze będzie oznaczać to samo. Dla każdego z nas może odzwierciedlać zupełnie inne potrzeby i oczekiwania. Jest jednak kilka zasad, które niemal zawsze można odnieść do każdej aranżacji, bez względu na styl, w jakim urządzono mieszkanie.

Rola funkcjonalnego oświetlenia

Planując wystrój pomieszczenia, należy zwrócić szczególną uwagę na jego oświetlenie. Najlepiej zrobić to jeszcze na etapie remontu, dzięki czemu ewentualne zmiany w instalacji świetlnej wprowadzimy, zanim wnętrze zostanie pomalowane. Kluczowe znacznie ma zaaranżowanie oświetlenia w taki sposób, by stwarzało komfortowe warunki do użytkowania wnętrza zarówno w ciągu dnia, jak i po zmierzchu. Ważne jest zatem to, jak zostaną rozmieszczone oprawy. Warto przyporządkować je do poszczególnych stref funkcjonalnych, nie zapominając przy tym o konieczności wprowadzenia oświetlania ogólnego. Oświetlone powinny zostać wszystkie ciemne zakamarki, by zapewnić bezpieczeństwo podczas poruszania się po mieszkaniu po zapadnięciu zmroku. Rodzaj światła (jego barwa oraz natężenie) warto dostosować do pełnionej przez nie funkcji. Przykładowo oświetlenie o barwie ciepłej powinniśmy zaplanować w pomieszczeniu przeznaczonym do odpoczynku, a oprawy emitujące światło zimne tam, gdzie planujemy się uczyć lub pracować.

Spójność stylistyczna – jedna z najistotniejszych zasad

Może się wydawać, że zachowanie spójności stylistycznej aranżacji to wyłącznie kwestia estetyki. Tymczasem jest ważna również dla wygody użytkowania wnętrza. Jak to możliwe? – Chodzi przede wszystkim o to, że wnętrza urządzone w sposób nieharmonijny mają wystrój, który „kłoci się ze sobą”. Wielu z nas w takich pomieszczeniach odczuwa dyskomfort. Odnosimy wtedy wrażenie, że poszczególne elementy zostały tam wprowadzone niejako przez pomyłkę albo przez przypadek. Dotyczy to zarówno mebli, jak i dekoracji, czy opraw oświetleniowych. Dlatego warto zadbać o jednolitość stylistyczną elementów wyposażenia wnętrza.

Wyjątek może stanowić sytuacja, kiedy projektant dąży do stworzenia wystroju eklektycznego. Tworzenie takich aranżacji wymaga jednak sporych umiejętności i dużego wyczucia smaku. I tu zachodzi bowiem konieczność wprowadzenia elementów, które będą ze sobą współgrać i komponować się ze sobą w przyjemny w odbiorze wizualnym sposób. Szukanie opraw oświetleniowych, które wpiszą się w takie wnętrza i pozwolą stworzyć przyjazną dla użytkownika przestrzeń, można rozpocząć od strony Azzardo.com.pl.

Umiar we wprowadzaniu nowych elementów

W każdym przypadku – niezależnie, czy tworzymy wnętrze nowoczesne, które z założenia ma być proste i minimalistyczne; czy też wyróżniające się efektownymi zdobieniami wnętrze nowojorskie albo glamour – warto zachować umiar przy wprowadzaniu do aranżacji elementów wyposażenia i kolejnych dekoracji. Może się bowiem zdarzyć, że znajdzie się w nich „zbyt wiele”, przez co mogą utracić efektowny wygląd i stać się niefunkcjonalne dla użytkowników. Prowadzi to do powstania wystroju pozbawionego harmonii, w którym dzieje się zbyt wiele. Panujący w nim chaos może nie sprzyjać relaksowi i utrudniać przemieszczanie się po mieszkaniu. Dlatego w tym przypadku warto kierować się zasadą, że mniej znaczy więcej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ