Śruby

Twoim zadaniem jest znalezienie konkretnego typu śruby? Jeśli po raz pierwszy stoisz przed takim wyzwaniem, zapewne dociera do Ciebie jak duży jest tego typu asortyment. W odnalezieniu właściwych produktów pomagają ich oznaczenia. I to właśnie im przyglądamy się, tworząc ten artykuł.

Z poniższej treści dowiesz się, czym jest konwersja norm oraz co kryje się za literowymi i cyfrowymi opisami konkretnych rzeczy. A wszystko na przykładzie wspomnianych śrub.

Śruby – jakie mogą spełniać normy?

Śruby mogą spełniać kilka rodzajów norm. Te, które dotyczą wyłącznie naszego kraju, są oznaczone jako PN. Ustala je Polski Komitet Normalizacyjny, a każdy taki produkt jest przebadany przez krajowych specjalistów. Sprawdzają oni jego jakość, co z kolei przenosi się na bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość całej konstrukcji, którą takie śruby mają zespoić.

Na tym jednak nie koniec, bo na śrubach można dostrzec również inne oznaczenia. DIN odnosi się do standardów ustalanych przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Z kolei najbardziej popularną normą, obowiązującą w ponad 160 krajach, jest ISO. Oznacza normę, ustaloną przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.

Czas na przykłady. Spełnienie normy Polskiego Komitetu Normalizacyjnego wiąże się z oznaczeniem śruby, wyglądającym następująco: „PN 82105”. W przypadku Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego mówimy o „DIN 961”. Z kolei Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej – o „ISO 8765”.

Przeczytaj także: https://www.straight.pl/jakie-sruby-ze-stali-nierdzewnych-sa-najczesciej-stosowane/

Śruby – czym jest konwersja norm?

Są śruby, które posiadają tylko jedną normę. Nie brakuje jednak i tych, które spełniają wszystkie wyżej opisane standardy. A to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa czy jakości, ale i ułatwienie w poszukiwaniu konkretnego produktu.

Jak dokładnie to działa? Otóż pod oznaczeniami „DIN 6914”, „ISO 7412” oraz „PN 82343” kryje się ten sam rodzaj produktu. To śruby do połączeń sprężanych. Stąd mowa o konwersji norm, czyli zamianie jednej normy na drugą. Daje pewność, że konkretna rzecz będzie kompatybilna z inną, nawet inaczej oznaczoną.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ