Zbliżenie na odśnieżarkę akumulatorową
Źródło 123rf

Ręczne odśnieżanie łopatą to męcząca i długotrwała praca. To zadanie można jednak sobie ułatwić, wykorzystując odśnieżarkę. Ta maszyna za pomocą ślimaka zgarnia śnieg, a następnie wyrzuca go na odległość kilku metrów. Jaką odśnieżarkę wybrać: spalinową, elektryczną czy akumulatorową? Podpowiadamy!

Odśnieżarki spalinowe – wady i zalety

Odśnieżarki spalinowe są bardzo popularne. Wykorzystuje się je zwłaszcza do odśnieżania dużych terenów. Doskonale radzą sobie nawet z ubitym i mokrym śniegiem czy zlodowaciałym zaspami. Zasilane są bowiem mocnym silnikiem spalinowym, który umożliwia nieprzerwaną pracę w dowolnym miejscu. Wysoka wydajność to ich największa zaleta.

Odśnieżarki spalinowe mają także sporo wad. Należą do nich:

  • głośna praca – zakłócanie spokoju w okolicy,
  • generowanie szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin,
  • wytwarzanie wibracji, które obniżają komfort pracy,
  • duże gabaryty – odśnieżarki spalinowe ze względu na wielkość wymagają więcej miejsca do przechowywania,
  • duża masa – odśnieżarki spalinowe są ciężkie i trudno się nimi manewruje,
  • skomplikowana obsługa i konserwacja – konieczne jest uzupełnianie paliwa, wymiana oleju czy filtra powietrza.

Odśnieżarki do śniegu elektryczne – wady i zalety

Innym urządzeniem, które służy do bezwysiłkowego odgarniania śniegu jest odśnieżarka elektryczna. Cechuje się ona mniejszą wydajnością i służy przede wszystkim do odśnieżania niewielkich terenów. Jej zaletą jest dość cicha praca, co oznacza, że może być wykorzystywana do usuwania śniegu na obszarach miejskich i w strefach ograniczonego hałasu.

Odśnieżarki elektryczne są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują spalin. Nie generują też uciążliwych wibracji. Warto też podkreślić łatwość użytkowania elektrycznych odśnieżarek. Z obsługą poradzi sobie nawet początkujący użytkownik. Natomiast dzięki kompaktowej konstrukcji są zwrotne, wygodne w manewrowaniu i zajmują niewiele miejsca przy przechowywaniu.

Największą wadą odśnieżarek do śniegu elektrycznych jest kabel zasilający. Ogranicza on bowiem zasięg pracy. Oznacza to, że maszyny można używać tylko w pobliżu gniazdka elektrycznego. Nie sprawdzi się zatem do odśnieżania dużych terenów.

Czy odśnieżarki akumulatorowe mają wady?

Mężczyzna usuwa śnieg z podwórka;
Źródło 123rf

Udoskonaloną wersją odśnieżarek elektrycznych są maszyny zasilane akumulatorowo. Dzięki skumulowaniu energii w baterii wyeliminowano przewód sieciowy. W praktyce oznacza to, że odśnieżarki akumulatorowe są nie tylko ciche, ekologiczne, lekkie i łatwe w obsłudze, ale także mają nieograniczony zasięg pracy oraz zapewniają wygodne manewrowanie bez plączącego się kabla.

Trzeba jednak mieć świadomość, że akumulator może być jednocześnie zaletą i wadą. Zapewnia on bowiem bezprzewodową pracę, ale od jego parametrów zależy czas pracy i moc urządzenia. Dlatego warto wybrać odśnieżarkę na akumulator renomowanego producenta.

Czytaj więcej: Odśnieżarka elektryczna akumulatorowa – jaką wybrać?

Jaką odśnieżarkę z akumulatorem wybrać?

Decydując się na zakup odśnieżarki akumulatorowej, warto wziąć pod uwagę różne czynniki. Ważne są parametry techniczne, wydajność akumulatora, funkcje czy jakość wykonania konstrukcji. Czym charakteryzuje się dobra odśnieżarka na baterie? Najważniejsze cechy to:

  • wysokiej jakości akumulator o odpowiednim napięciu i pojemności (dostosowany do powierzchni, która ma być odśnieżana),
  • mocna, wytrzymała konstrukcja przystosowana do pracy w trudnych warunkach,
  • praktyczne rozwiązania, które poprawiają komfort pracy zimą.

Wszystkie powyższe wymagania spełniają odśnieżarki akumulatorowe RYOBI®. Zastosowano w nich nową generację mocniejszych i bardziej wytrzymałych akumulatorów MAX POWER 36V. Zbudowane są one z ogniw litowo-jonowych o dużej wydajności, które minimalizują generowanie ciepła i dostarczają potrzebną moc do wymagających zastosowań. Wyróżniają się także inteligentną technologią Intellicell™. Jej zadaniem jest monitorowanie i bilansowanie poszczególnych ogniwa w celu maksymalizacji czasu użytkowania, przechowywania i bezpieczeństwa.

Baterie RYOBI® mają również 4-stopniowy wskaźnik poziomu naładowania, który wyświetla pozostałą energię (100%, 75%, 50%, 25%), co ułatwia monitorowanie czasu pracy. Warto też dodać, że odśnieżarki RYOBI® pracują w oparciu o system MAX POWER 36V. Oznacza to, że baterie są kompatybilne z innymi urządzeniami o napięciu 36V.

Należy podkreślić, że odśnieżarki RYOBI® mają bezszczotkowe silniki, które są wydajne, wytrzymałe i energooszczędne. Ich konstrukcja wyróżnia się imponującą trwałością. Zastosowano m.in. ślimaki z metalu i gumy lub całkowicie metalowe, które radzą sobie nawet z ubitym śniegiem oraz lodem. Natomiast solidne koła z głębokim bieżnikiem zapewniają doskonałą przyczepność na oblodzonym terenie. Komfort pracy po zmroku gwarantuje oświetlenie LED i reflektory. Natomiast dzięki podgrzewanym manetkom dłonie nie zmarzną podczas długotrwałego odśnieżania.

W ofercie RYOBi® dostępne są różne modele odśnieżarek. Dzięki temu można wybrać maszynę dostosowaną do wielkości terenu i potrzeb każdego użytkownika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ