Jakie śruby ze stali nierdzewnych są najczęściej wybierane?

Obecnie w sklepach takiego asortymentu nie brakuje. Śruby ze stali nierdzewnej cieszą się bowiem sporą popularnością. Mają liczne zalety, dlatego generalnie taka sytuacja nie może zaskakiwać. Często stosowane są między innymi śruby kołnierzowe i oczkowe. Czym charakteryzują się takie produkty? O tym można dowiedzieć się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Śruby kołnierzowe

Warto wiedzieć, że śruby kołnierzowe mają normy DIN 6921 i PN 82247. Pamiętajcie, że znajomość tylko Polskich Norm to może być za mało, aby na przykład bez przeszkód kupować produkty tego typu w sklepach zagranicznych. Wiecie, że można tam liczyć na lepsze ceny? W takim razie dobrze jest zapamiętać – lub potrafić korzystać z tabeli konwersji norm – również oznaczenie DIN 6921. Czym cechują się śruby kołnierzowe? Posiadają metryczny rodzaj gwintu. Są one produkowane między innymi ze stali nierdzewnej A2 (INOX). Występują w następujących klasach wytrzymałości: 8.8, 10.9 i 12.9. Śruby z łbem sześciokątnym z kołnierzem są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. W tym celu stosuje się takie elementy, jak na przykład ocynk galwaniczny, ocynk galwaniczny żółty, czy ocynk płatkowy. W niektórych sytuacjach powłoka jest także czerniona (inaczej oksydowana). Gdzie są wykorzystywane właśnie takie elementy? Trzeba podkreślić, że śruby kołnierzowe mają zastosowanie na przykład w motoryzacji czy przemyśle samochodowym. Przede wszystkim chodzi o układy zawieszenia, sterujące czy hamulcowe.

Śruby oczkowe

Ze sklepów często „znikają” także śruby oczkowe. Dlaczego taka sytuacja ma jednak miejsce? Trzeba podkreślić, że mają one dobrą odporność na korozję. Śruby oczkowe występują pod różnymi postaciami. Powłoka jest surowa lub zastosowano – w jej obszarze – ocynk galwaniczny czy tak zwane oksydowanie (polegające na wytworzeniu na powierzchni stali specjalnej warstwy czarnych tlenków). Nie można nie zaznaczyć, że śruby oczkowe mają oznaczenia DIN 444/PN 82425. Produkty z tej kategorii posiadają metryczny rodzaj gwintu. Są wykonywane między innymi ze stali nierdzewnej A2 w klasie wytrzymałości 4.6, 8.8. Poza tym śruby oczkowe powstają ze stali węglowej czy stali kwasoodpornej A4 (to oczywiście też zwiększa obszar ich działania). Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że opisywane elementy mają uniwersalne zastosowanie. Przede wszystkim wykorzystywane są w przemyśle uwzględniając pracę łączeniowe. Elementy te bardzo dobrze wywiązują się ze swojego zadania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ