Czy można malować kostkę brukową?

0
5084

Kostka brukowa to najlepsze rozwiązanie, jeśli decydujesz się zbudować podjazd, werandę, ogrodową dróżkę lub taras. Elegancki efekt pięknej kostki nie trwa, niestety, wiecznie. Po pewnym czasie pojawiają się zabrudzenia lub zielone wykwity, a kolor może blaknąć. Jednak, aby każde ścieżka prezentowała się znakomicie, trzeba zadbać o odpowiednie impregnaty, a nawet farby do malowania kostki brukowej. Co wybrać i, gdzie można kupić farbę do malowania kostki brukowej?

Malowanie kostki brukowej

Kostka brukowa przez cały rok narażona jest na promieniowanie UV, intensywne opady śniegu czy deszczu. Z tego powodu mogą się na niej pojawiać odbarwienia lub inne ślady, które nie dodają jej uroku. Problemem jest również ścieranie powierzchni kostki brukowej. Można temu zapobiec, stosując odpowiednią, specjalistyczną farbę lub impregnat. do malowania kostki brukowej.

Farba i preparaty do kostki brukowej – rodzaje

Na rynku dostępne są różnego typu farby i preparaty, które mają za zadanie zabezpieczać kostkę brukową. Do wyboru są m.in.:

  • bezbarwne impregnaty (na bazie silikonów lub silanów),
  • impregnaty typu „mokra kostka”,
  • impregnaty barwiące,
  • farby do nawierzchni betonowych.

Gdzie znaleźć najlepsze farby i impregnaty do kostki brukowej? Najlepiej korzystając z oferty producenta tego typu produktów – Polifarb Łódź: https://polifarb.lodz.pl/pl/.

Malowanie a impregnacja barwiąca – jakie są różnice?

Porowata struktura kostki brukowej powoduje, że w jej zagłębieniach często gromadzą się zabrudzenia lub pojawiają wykwity. Dlatego ważna jest odpowiednia renowacja. Czym różni się malowanie farbą od impregnatu brukowego?

Malowanie kostki brukowej

Zawsze warto skorzystać z impregnatu do kostki, dzięki temu podjazd będzie odpowiednio chroniony. Decydując się na impregnat do kostki brukowej, który ma właściwości barwiące, można już całkowicie zrezygnować z farby. Dzięki temu kostka będzie odświeżona i zabezpieczone, a jej faktura i naturalny wygląd pozostaną bez zmian. Pomalowanie kostki brukowej betonowej sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy jest ona zniszczona. Wtedy w prosty sposób można ją całkowicie odmienić.

Dostępne są także specjalne impregnaty do kostki brukowej, które tworzą efekt, tzw. mokrej kostki. Dzięki nim nawierzchnia wygląda, jak po opadach deszczu – kolor jest pogłębiony i bardziej podkreślony.

Kiedy należy impregnować lub malować kostkę brukową?

Impregnaty nie tylko przywracają piękny wygląd kostki, ale też chronią ją przed pękaniem w trakcie mrozów. Ułatwiają też odśnieżanie oraz odladzanie podjazdów. Pomalowanie kostki brukowej pozwala całkowicie odmienić jej wygląd lub jedynie go odświeżyć. Podobnie działają impregnaty barwiące, które nadają kostce nowego koloru.

Impregnację lub malowanie kostki brukowej warto wykonywać na wiosnę lub jesień. W przypadku wiosennej renowacji, kostka zyskuje nowy, świeży wygląd. Jeśli o kostkę zadbamy jesienią – możemy mieć pewność, że w trakcie ulewnych deszczy, czy zimowych mrozów, jej powierzchnia nie ulegnie zniszczeniu.

Co daje pomalowanie kostki brukowej?

Dzięki odnowieniu kostki brukowej uzyskuje się nie tylko elegancki, estetyczny wygląd podjazdu czy ścieżki, ale także bezpieczeństwo, poza tym tworzy się powłoka chroniąca podłoże przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Odpowiedni wybór preparatu do kostki brukowej pozwala wyrównać podłoże, sprawić, że podłoże jest mniej śliskie (i przez to bezpieczniejsze), pogłębić kolor, podkreślić naturalną strukturę betonu.

[Głosów:24    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ