samochód elektryczny

Samochody elektryczne, które coraz częściej, pojawiają się na naszych ulicach, już nikogo nie dziwią. Żeby jednak mogły się poruszać, potrzebują odpowiednich stacji ładowania. Czym jest i jak działa stacja ładowania samochodów elektrycznych?

Jak działa samochód elektryczny?

Sposób działania samochodu elektrycznego jest tożsamy z samochodem spalinowym, z tą różnicą, że ten pierwszy do poruszania się potrzebuje prądu, czyli energii elektrycznej. Auto to nie posiada silnika spalinowego, a zamiast niego wyposażone jest w elektryczny, akumulatory i sterownik.

Sposób działania samochodu elektrycznego jest stosunkowo prosty i polega na przekazaniu do silnika, skumulowanej w akumulatorach, energii, napędzającej przekładnie lub bezpośrednio koła samochodu do ruchu. Auta elektryczne są zdecydowanie bardziej dynamiczne niż spalinowe, a przy tym niezwykle ciche i komfortowe.

Jak działa stacja ładowania samochodów elektrycznych?

Domowa stacja ładowania samochodów przedstawiona na Sigmapolska.pl to stanowisko, posiadające specjalną ładowarkę, dzięki której można, zasilić akumulatory samochodu, pozwalające na jego poruszanie się. Co prawda, samochody elektryczne można ładować, wykorzystując do tego zwykłe gniazdko, jednak nie jest to zalecane z uwagi na możliwość przegrzania się instalacji elektrycznej, niską efektywność, a także długość samego procesu. Z uwagi na to, warto postawić na przydomową stację ładowania samochodu elektrycznego.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje ładowarek coraz bardziej popularnych „elektryków”:

  • wolnostojące;
  • naścienne, tzw. wallboxy.

Jaka jest domowa stacja ładowania pojazdów?

Wybierając stację ładowania samochodów elektrycznych, należy dostosować ją do specyfiki posiadanego samochodu. Dostępne na rynku stacje, różnią się w zależności od posiadanych parametrów i ich wyposażenia.

Wyróżnić można dwa rodzaje dostępnych domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych:

  • ze stałym kablem – ładujące te modele aut elektrycznych, które mają kompatybilne gniazdka, są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu,
  • bez przewodu, posiadające gniazda – pozwalają na naładowanie każdego samochodu elektrycznego, w przypadku posiadania odpowiedniego przewodu. Umożliwiają większą elastyczność.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na długość samego przewodu, która powinna umożliwić komfortowe i wygodne użytkowanie. Najlepszym wyborem jest kabel najdłuższy, 5-metrowy, dzięki któremu swobodnie można ładować samochód elektryczny.

Droższe stacje ładujące posiadają wbudowany system łączności przez WiFi, co umożliwia wgląd, dzięki specjalnej aplikacji, w informacje związane z procesem ładowania, czy też jego kosztem.

Poza tym domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego wyposażona jest w system zabezpieczeń, chroniących samo auto, jak i przewody przed zbyt wysokim napięciem oraz niepożądanym pojawieniem się napięcia na metalowych elementach pojazdu, jak np. karoseria.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych jest wygodną opcją, pozwalającą na swobodne użytkowanie swojego „elektryka”, bez konieczności szukania tego typu miejsc na mieście. Posiadanie jej jest niezwykle komfortowe, przydatne i polecane wszystkim właścicielom aut elektrycznych, którzy mają możliwość jej postawienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ