Węgiel od wielu lat jest w Polsce głównym źródłem ciepła w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach w kamienicach.

Przez dekady uważano, że jest on najlepszym wyborem do ogrzewania budynków mieszkalnych. Okazało się jednak, że węgiel może przyczynić się do powstawania smogu, który prowadzi do licznych chorób u dzieci oraz osób dorosłych.

Węgiel nie taki zły

Ekolodzy podkreślają, że spalanie węgla przyczynia się do zwiększania się poziomu zanieczyszczeń powietrza, jednak zaznaczają jednocześnie, że dotyczy to jedynie węgla niskiej jakości oraz miału. Jeżeli węgiel jest wysokiej jakości, spala się w pełni, dzięki czemu wytwarza znikome ilości dymu i zanieczyszczeń. Niestety, „czarne złoto” wysokiego gatunku jest o wiele droższe niż miał czy węgiel niskiej klasy. Jednocześnie, powinno się pamiętać, że węgiel niskogatunkowy wytwarza o wiele mniej ciepła. Jest to równoznaczne z tym, że tańszy jest jedynie zakup tego typu opału, jednak ogrzewanie nim jest mało efektywne, przez co zużywa się go o wiele więcej.

Niektóre samorządy zakazały ogrzewania domów i mieszkań za pomocą węgla, jednak nawet niektórzy ekolodzy przyznają, że jest to nie najlepsze rozwiązanie. O wiele lepszym wyjściem byłoby zakazanie sprzedaży węgla niskiej klasy, który spala się jedynie częściowo, a także miału, będącego przyczyną wytwarzania większości pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10.

Gdzie kupić tanio dobry węgiel?

Największą przeszkodą w zwiększeniu sprzedaży węgla wysokiej jakości jest jego cena. Jedna tona lepszego opału kosztuje nawet kilkaset złotych więcej niż tona miału. Większość rodzin zamieszkujących domy jednorodzinne potrzebuje do ogrzania budynku przez cały sezon grzewczy nawet kilku ton opału, przez co wybór wysokiej jakości węgla wiązałby się z wydatkami większymi nawet o 1000-1500 złotych. Dla wielu osób jest to zbyt duża kwota, dlatego decydują się na opał niskiej klasy. Ekolodzy i samorządowcy walczą jednak z tym zjawiskiem, próbując przekonać rząd do stworzenia systemu dopłat dla osób kupujących wysokogatunkowy węgiel. Mogłoby to znacząco zmniejszyć problem smogu nad polskimi miastami i wsiami, jak również rozwiązać kłopoty kopalni, które z roku na rok sprzedają coraz mniej węgla i tym samym mają problemy finansowe.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ