Ekologiczny dom

Nowoczesne technologie dają nam obecnie wiele możliwości również w domowym zaciszu. Chętnie korzystają z nich prywatni użytkownicy, gdyż w ten sposób zyskuje się szansę na obniżenie rachunków oraz zwiększenie komfortu codziennego życia. A gdybyśmy powiedzieli Wam, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom da się zmienić nasz dom w prawdziwie ekologiczną przestrzeń? Jak to zrobić, opowiemy poniżej.

Dom ekologiczny, czyli tak naprawdę jaki?

Pojęcie ekologiczności w odniesieniu do budynku może wydawać się nieco nietypowe i mało konkretne. Jakie zatem powinny być domy, żebyśmy uznali je za przyjazne środowisku naturalnemu?

Podstawowym kryterium, które trzeba brać pod uwagę, jest oczywiście niska emisja szkodliwych gazów i pyłów. Ekologiczne domy powinny być zatem pozbawione jakichkolwiek instalacji i sprzętów, generujących szkodliwe zanieczyszczenia.

Oprócz tego domy tego typu to konstrukcje pozwalające na zmniejszenie poboru energii elektrycznej lub innych mediów. Dąży się wręcz do stworzenia budynku pasywnego, czyli takiego, w którym nie dochodzi do strat ciepła i energii. Do optymalnego wykorzystania takiej konstrukcji przydaje się jednak nie tylko odpowiednia termoizolacja.

Jak zatem sprawić, że dom oszczędza dla nas i jest zasilany naprawdę czystą energią?

Ogrzewanie – zwrot w stronę czystych źródeł energii

Odpowiedzialność za zanieczyszczenie generowane w domach w dużej mierze spada na przestarzałe systemy grzewcze, najczęściej zasilane piecami na paliwa stałe.

Obecnie coraz częściej odchodzi się od takich rozwiązań. Zamiast nich pojawia się ogrzewanie elektryczne lub na gaz, o znacznie niższej emisji. W niektórych regionach Polski kotły na węgiel lub drewno są wręcz niedozwolone przez lokalne przepisy prawa.

Przejście na czystsze ogrzewanie sprawia, że można się cieszyć przyjemnym ciepłem przez cały rok i dbać o czyste powietrze w najbliższej okolicy.

Oświetlenie na długie lata – technologia LED

Istnieją nowoczesne produkty, dzięki którym z dnia na dzień widzimy olbrzymią zmianę – dodajmy od razu, że zmianę na korzyść.

Taki efekt daje choćby wymiana źródeł światła w domu na rozwiązania w technologii LED. Są zdecydowanie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki. A przy tym działają bezawaryjnie nawet do 60000 godzin, co stanowi wynik znacznie lepszy niż w przypadku standardowych produktów żarnikowych.

Okazuje się zatem, że jeśli wymienimy wszystkie żarówki w domu na źródła światła LED, które oferuje https://Lampy.it/, zużycie energii elektrycznej od razu spadnie.

Pamiętajmy także o tym, iż nowoczesna technologia LED jest bardziej zaawansowana niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie bez trudu jesteśmy w stanie znaleźć żarówki, dające światło o różnej temperaturze barwowej lub o niemal dowolnym kolorze.

Smart House i zdalne sterowanie nie tylko oświetleniem w domu

Skoro mówimy już o technologii LED i oświetleniu, warto wspomnieć o innym rozwiązaniu, które zmniejsza zużycie energii w domach.

System Smart House polega na scentralizowaniu zarządzania wszystkimi domowymi urządzeniami elektrycznymi i instalacjami. W ten sposób steruje się nimi przy pomocy jednego panelu szklanego, dedykowanego pilota, aplikacji na telefon lub poprzez komendy głosowe.

W jaki sposób tego typu usługa sprawia, że dom staje się bardziej przyjazny środowisku? Optymalizacja wykorzystania wszystkich urządzeń, wydajniejsze zarządzanie poszczególnymi instalacjami oraz wyłączanie tych sprzętów, które aktualnie nie są potrzebne, pozwalają na to, że każdego dnia zużywamy zdecydowanie mniej energii elektrycznej.

Własny prąd dla domu – systemy fotowoltaiczne

A gdyby tak dbanie o środowisko w domu nie koncentrowało się tylko na ograniczeniu zużycia energii? Jest to jak najbardziej możliwe, gdyż obecnie mamy do dyspozycji rozwiązania, które pozwalają na produkcję energii na potrzeby domowe.

Mowa oczywiście o nowoczesnych instalacjach fotowoltaicznych. Dzięki nim z promieni słonecznych wytwarza się prąd, który następnie wykorzystuje się do ogrzewania lub oświetlenia domu.

Pozwala to zastosować w pełni odnawialne źródła energii, a przy tym skutecznie obniżyć domowe rachunki. Przy odpowiednim dopasowaniu instalacji fotowoltaicznej do potrzeb domu można mocno zredukować zapotrzebowanie na energię od zewnętrznych dostawców. A to oznacza oczywiście solidne oszczędności.

Dom pełen komfortu i przyjazny środowisku

Ekologiczny dom wykorzystuje w pełni nowoczesne technologie do tego, żeby poprawić komfort życia oraz ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Okazuje się bowiem, że niekiedy niewielka zmiana daje wielki efekt, który wpływa korzystnie na nasze życie oraz kondycję naszej planety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ