styl prowansalski

Tkaniny w pastelowych odcieniach, bogato zdobiona ceramika, naturalne dodatki, sielska atmosfera – tak w skrócie można by opisać styl prowansalski. Dobrze będą czuły się w nim osoby, które cenią domowe ognisko oraz ciepłe i naturalne barwy. Skąd pochodzi styl prowansalski oraz czym się charakteryzuje?

Styl prowansalski, czyli sielski klimat francuskiej wsi

Styl prowansalski pochodzi z południa Francji – a dokładniej z regionu nazwanego Prowansją. Jest to kraina pełna sielskich krajobrazów, spokoju oraz natury. Od lat przyciąga osoby, które cenią nieśpieszny tryb życia. Zauroczeni tym projektanci wnętrz pragnęli odtworzyć ten naturalny nastrój we własnych wnętrzach. Co styl prowansalski oznacza dla nas obecnie? Przede wszystkim odwołuje się do sielskich klimatów i naturalnych materiałów. Kolorystka zaczerpnięta jest bezpośrednio z francuskich pól – dominują w nim fiolety w odcieniu lawendy, subtelny błękit nieba oraz odcienie piaskowe, niczym słońce przed zachodem. Całość jest jasna i pogoda – nie ma tu miejsca na ciemne i intensywne kolory.

Jedną z podstawowych cech stylu prowansalskiego jest drewno – mile widziane takie, na którym widać oznaki starości, dodające mu szlachetności. Meble mogą więc być utrzymane w starym stylu, pełne nierówności, przebarwień oraz widocznych sęków. Mogą być zarówno bielone, jak i w naturalnych, jasnym odcieniu. Charakterystycznym elementem kuchni w stylu prowansalskim jest drewniany kredens z przeszkleniami w górnej części. Oprócz drewna popularnym materiałem jest kamień – można wprowadzić go do wnętrza w formie okładziny ściennej, na podłodze lub jako subtelne dodatki. Myśląc o tym stylu, nie można zapomnieć o naturalnych tkaninach takich jak płótno, bawełna oraz len. Powinny być one obecne na zasłonach, obiciach sof i foteli, obrusach czy poduszkach. Warto wybierać wzory, na których pojawiają się kwiaty polne czy tradycyjna lawenda.

Styl prowansalski – w jakim pokoju się sprawdzi?

Niektórzy, decydując się na urządzenie w stylu prowansalskim jedynie kuchni i jadalni. Jednak tak naprawdę, odnajdzie się on w całym domu – również w salonie, sypialni, a nawet łazience. Sypialna prowansalska jest jasna, ciepła i pełna harmonii z naturą. To miejsce, które napawa pozytywną energią, a domownicy mogą się w nim zrelaksować oraz wyciszyć. Obowiązkowym elementem takiej sypialni będzie duża toaletka z okrągłym lustrem oraz grube zasłony w drobne kwiaty zapewniające prywatność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ