DIY to anglojęzyczna wersja rodzimego powiedzenia „zrób to sam” – jest to skrót od słów „do it yourself”. Obecnie jest stosowany przede wszystkim w kontekście prac plastycznych i majsterkowania. Piękne przedmioty DIY zalewają portale rozrywkowe, pokazując, jak łatwo i efektownie można stworzyć własne dzieła sztuki. Często są to przedmioty użytkowe – nie tylko ozdobne, lecz również praktyczne. Ten trend samodzielnego wykonywania stał się modny, a jednocześnie – warty spróbowania.
Dlaczego warto wykonywać przedmioty DIY?
Samodzielne wytwarzanie rozmaitych rzeczy kojarzy się różnie. Niektórym przywodzi na myśl znienawidzone lekcje plastyki i techniki, a innym – przynosi mnóstwo satysfakcji. Niezależnie od tego, warto spróbować swoich sił w jakiejś dziedzinie – niekoniecznie tej najbardziej wymagającej. Tworzenie przedmiotów DIY jest rozwijające i satysfakcjonujące.
Podczas sięgania po różne surowce i przybory, pobudzamy rzadko używane przez nas receptory. Niewiele osób zajmuje się tworzeniem na co dzień – własnoręczne wykonywanie domowych przedmiotów zmusza nas do uruchomienia wyobraźni i kreatywności. Choć wydaje się to banalne, sam kontakt z materiałami o różnych fakturach, z rozmaitymi kolorami i wzorami oraz przestrzennymi formami sprawia, że zaczynamy działać inaczej. Prawa półkula mózgu, odpowiedzialna za zdolności artystyczne, staje się aktywna. Zachęca do podążania za intuicją, życia chwilą, przypomina o wrażliwości na piękno świata.
Tworzenie przedmiotów DIY jest również bardzo satysfakcjonujące, co przekłada się na samopoczucie i poczucie własnej wartości. Radość z zakończonego dzieła – zwłaszcza tego, któremu poświęciliśmy sporo pracy – jest zawsze miłym przeżyciem. To jednak nie wszystko. Każdy taki mały sukces przyczynia się do podnoszenia pewności siebie, wiary we własne możliwości i osiąganie celów. Praca nad przedmiotem rozwija cierpliwość i koncentrację.
Potrafi być też niezwykle relaksujące. Nawet jeśli tworzenie wymaga od nas przełamania barier i uzbrojenia się w morze spokoju, to właśnie takie „wciągające” czynności odrywają mózg od codziennych spraw. Skupienie na pracy twórczej pozwala się odstresować, przenieść na uwagę na coś, co sprawia przyjemność. Co więcej – odrywa nas od komputera i Internetu, co jest szczególnie ważne dla osób pracujących przez wiele godzin przy ekranie.
Przykładowe pomysły na przedmioty DIY
Pomysłów na przedmioty DIY jest tak wiele, że nie sposób ich wymienić. Rosnąca popularność różnego rodzaju dzieł sprawia, że niektóre techniki zyskały własne, coraz bardziej rozpoznawalne nazwy. Przykładem może być cardmaking i scrapbooking, skupiające się na własnoręcznym wykonywaniu kartek okolicznościowych, albumów na zdjęcia i pamiątek rodzinnych. Te metody świetnie nadają się do wykorzystania, kiedy chcemy sprawić komuś niebanalny i zindywidualizowany prezent. W tym celu można sięgnąć po bogato zdobione arkusze papieru oraz drobiazgi służące dekoracji, np. kryształki, perełki, kwiatuszki. Chętnie stosowane są również dziurkacze i stemple ozdobne, ułatwiające wykonywanie precyzyjnych i bardzo estetycznych zdobień.
W ramach DIY można też tworzyć przedmioty codziennego użytku. Wiele osób korzysta w tym celu ze sztuki decoupage, która pozwala na udekorowanie m.in. serwetników, talerzy oraz szkatułek – warto sprawdzić także sklep https://dekolo.pl/, gdzie znajdziemy materiały dla osób kreatywnych. Osoby, które lubią majsterkowanie o nieco większym gabarycie, mogą zająć się tworzeniem mebli lub funkcjonalnych organizerów. Niezależnie od preferowanego działania, warto – przynajmniej od czasu do czasu – dać się ponieść artyzmowi i czerpać przemiłe korzyści z tworzenia przedmiotów DIY.