Dość długo można wymieniać narzędzia, jakie w praktyce okazują się niezbędne do wykonywania rozmaitych zadań w sferze budowlanej i remontowej. Na pewno godne omówienia w tym kontekście są wiertła, bez których tak naprawdę trudno wyobrazić sobie wykonanie budowy jakiegoś obiektu bądź jego skuteczny remont. Znaczenie wierteł jest ogromne. Ich jedyną tak naprawdę funkcją jest wiercenie otworów w różnych typach materiałów. Fakt, że tych jest sporo powoduje, że również wśród wierteł mamy do czynienia z daleko idącą różnorodnością. Jest ona całkowicie naturalna.
Jakie typy wierteł czekają w sprzedaży?
Porządne wiertło powinno być wykonane z odpowiedniego tworzywa, które zapewni mu optymalną wytrzymałość i pozwoli bez trudu uzyskać otwory w konkretnym materiale. Jeśli chodzi o wiertła do betonu, są one najbardziej podstawowymi ze stosowanych. Poza tymi uniwersalnymi wskazuje się też bardziej specjalistyczne warianty. Można wymienić wiertła widiowe produkowane na bazie węglików spiekanych. Używa się ich z wiertarkami udarowymi i są odpowiednie do betonu, kamienia czy cegły. Mają zazwyczaj średnicę pomiędzy 3 a 13 milimetrów.
Jeśli chodzi o wiertła do drewna, tu także można wskazać kilka wariantów. Za pomocą wierteł krętych można wykonać otwór walcowy. Mogą być one jednolite lub łączone. W praktyce można nimi wiercić otwory na gotowo, przeznaczone do dalszych etapów obróbki bądź pod kątem późniejszego gwintowania. Kiedy chcemy uzyskać głęboki otwór w drewnianej powierzchni, odpowiednie będą wiertła spiralne oraz świdry. Spiralny zwój zakańcza ostrze, a rowek odpowiada za systematyczne odprowadzanie wiór. Dodatkowym elementem jest stożek centrujący, jaki zapewnia stabilność wiercenia. Są też płaskie wiertła – wykonują otwór z większą średnicą, ale nie są tak precyzyjne.
Metal – wyzwanie dla wiertarki i wiertła
Pozostając w temacie dostępnych w sprzedaży typów wierteł, musimy zająć się tymi przeznaczonymi do pracy z metalami. Trudno nie dojść do wniosku, że wiertła do metalu są w tym momencie jednymi z najbardziej zaawansowanych. Tu wskazać możemy te uniwersalne, odpowiednie do metali miękkich (miedź, mosiądz czy aluminium), ale też zupełnie innych typów tworzyw. Najczęściej są to wiertła stalowe. Dalej mamy wiertła szybkotnące ze stali HSS – są to doskonałe rozwiązania dla profesjonalistów. Ciekawie wygląda gama wierteł kobaltowych – sześć razy bardziej wytrzymałych niż zwykłe stalowe, odpowiednich do twardych i miękkich metali (stal stopowa, węglowa, żaroodporna, kwasoodporna, szare żeliwo).
W ofercie rynkowej znalazły się także wiertła stożkowe dedykowane do pracy z blachami, metalami kolorowymi, stalą szlachetną, ale też tworzywami sztucznymi. Godne polecenia są również wiertła tytanowe uznane z racji znakomitej trwałości. Są fabrycznie powlekane azotkiem tytanu. Można nimi wiercić w najtwardszych metalach, takich jak żeliwo ciągnione czy brąz utwardzony. Wszystko z utrzymaniem naprawdę wysokiej precyzji. Są odporniejsze na ścieranie aniżeli wiertła kobaltowe.
Gdzie kupić dobre wiertło?
Narzędzia te są szeroko dostępne, ale też ogromnie zróżnicowane w aspekcie jakościowym. Stąd fachowcy zalecają, aby zaopatrywać się w specjalistycznych sklepach o uznanej pozycji na rynku. To daje pewność, że rekomendowane produkty będą starannie selekcjonowane. Bardzo szeroką gamę wierteł oferuje dziś hurtownia online Muntech24.pl, prowadząca także sprzedaż detaliczną. – Rzeczywiście wiertła są istotnym elementem w naszym asortymencie. Dostarczamy w zasadzie wszystkich pożądanych przez rynek – mówi pan Szymon, specjalista sklepu. – Dużym plusem jest to, że za wiertło świetnej jakości nie trzeba zapłacić wiele, przynajmniej u nas – dodaje z uśmiechem. Po zakupie solidnej wiertarki warto więc zaopatrzyć się w niedrogie, a przy tym efektywne rodzaje wierteł.