Skandynawskie dodatki

Skandynawia kojarzy nam się nie tylko z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, wspaniałą literaturą dziecięcą i wysokim standardem szkolnictwa, ale również – z wysokiej klasy dizajnem. Skandynawskie wzornictwo nie ma sobie równych. Docenia się je na całym świecie i uznaje za bezkonkurencyjne. Styl skandynawski, który charakteryzuje niezwykła prostota oraz doskonałe połączenie estetyki i funkcjonalności, już dawno przestał obejmować tylko kraje skandynawskie: Szwecję, Danię, Norwegię… Dziś cały świat wzoruje się na skandynawskich wnętrzach, urządzając mieszkania. Ludzie z zachwytem spoglądają w stronę mieszkań Szwedów czy Norwegów i starają się wprowadzić wypracowane przez nich reguły urządzania wnętrz do swoich domów.

Styl scandi w polskich domach

Styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością również Polsce. Początkowo nieśmiało spoglądaliśmy w stronę mieszkań naszych północnych sąsiadów, marząc o prostocie i funkcjonalności, z jaką są urządzone. W naszych mieszkaniach zaczęły pojawiać się biele i szarości. Początkowo decydowaliśmy się tylko na przemalowanie ścian i zakup kilku dodatków, dziś coraz chętniej całe mieszkanie urządzamy na wzór Skandynawów i coraz mniej boimy się typowo skandynawskich rozwiązań, takich jak biel w całym mieszkaniu.

Skandynawski styl idealnie pasuje do polskich mieszkań – zwykle niewielkich. Podobnie jak Skandynawowie przez większość roku nie możemy się cieszyć zbyt dużą ilością światła słonecznego. Dlatego opracowane przez nich rozwiązania, które mają na celu doświetlenie mieszkania i uczynienie go jaśniejszym, świetnie sprawdzają się w naszych domach. Każdy, kto przekonał się, jak zmienia się mieszkanie, kiedy zamiast ciemnych, burych kolorów, pojawi się w nim biel i szare czy beżowe dodatki – szybko z tych rozwiązań nie zrezygnuje.

Często niewielkie polskie mieszkania optycznie się powiększają, kiedy pojawia się w nich biel. Funkcjonalne meble doskonale sprawdzają się na niewielkich metrażach, a oszczędna ilość dodatków pomaga optycznie powiększyć wnętrze.

Oszczędność i prostota stylu skandynawskiego to coś, co Polacy pokochali. Za niewielką gotówkę często udaje im się urządzić naprawdę imponujące wnętrza w stylu skandynawskim. Efekty ich pracy bywają naprawdę imponujące.

Materiałem, który także odnajdzie się w konwencji skandynawskiej z industrialnym sznytem, jest beton. Pamiętaj, że beton możesz odświeżać, korzystając ze specjalistycznych farb do betonu np. od Aksil.

Podstawy stylu skandynawskiego

Styl skandynawski można opisać dwoma słowami: prostota i przytulność. To niezwykłe, że w Skandynawii udało się połączyć jedno i drugie. Minimalistyczne wnętrza kojarzą nam się zwykle z chłodem, mamy wrażenie, że jeśli zdecydujemy się na minimalizm, to pozbawimy wnętrze przytulności. Skandynawowie tymczasem kierują się ogromną oszczędnością, a mimo to w ich mieszkaniach panuje przytulna, ciepła atmosfera i nie chce się z nich wychodzić.

Ściany skandynawskich mieszkań są zwykle białe, choć gdzieniegdzie pojawiają się także szarości. Bywa, że ściana jest wyłożona białą cegłą albo drewnem – w stanie naturalnym lub pomalowanym białą farbą. Podłogi wykłada się jasnym drewnem, a jeszcze częściej również maluje na biało. Wszechobecna biel mocno powiększa optycznie wnętrze i doskonale odbija światło, więc pomieszczenia stają się wtedy dużo jaśniejsze. To ważne w takim miejscu jak Skandynawia (ale również Polska), gdzie zwłaszcza zimą bardzo odczuwa się brak naturalnego światła słonecznego.

Jeśli chodzi o meble, znowu pojawia się drewno. To jest przez żyjących blisko natury Skandynawów wprost uwielbiane. Meble albo zostawia się w stanie naturalnym albo maluje się na biało lub popielato, czasami pojawia się mały akcent kolorystyczny w postaci kolorowego uchwytu mebla czy tylnej ścianki regału – Skandynawowie są w tej kwestii jednak bardzo oszczędni i starają się unikać przesady. Jeśli mamy do czynienia z kolorem, to tylko w kilku, niewielkich elementach.

Dekoracje w stylu skandynawskim

Ważną rolę w mieszkaniach Skandynawów odgrywają dekoracje. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tych jest w ich mieszkaniach naprawdę niewiele. Nie zobaczymy tam porcelanowych figur czy stroików. Skandynawowie wybierają dodatki, które będą jednocześnie i ładne, i praktyczne.

Podstawowy dodatek to tekstylia. Na kanapie często pojawia się narzuta – lniana, w stonowanym kolorze, często z ciekawym, geometrycznym wzorem. Druga sprawa: poduszki. Te często są najważniejszą dekoracją w salonie i mają przyciągać uwagę. Najczęściej utrzymane w biało-czarnej kolorystyce, ale w ciekawy deseń. Wśród stonowanych kolorów poszewek pojawia się czasami jedna w kolorze – ma ożywić pomieszczenie, ale go nie przytłoczyć kolorystycznie. Materiały muszą być naturalne: len, wełna, bawełna. Unikamy sztucznych, błyszczących tekstyliów.

Jeśli chodzi o zasłony, te raczej nie pojawiają się w skandynawskich mieszkaniach. Skandynawowie starają się zostawić okna odsłonięte – żeby zapewnić sobie dopływ światła. Jeśli zdecydujemy się na firany, wybierajmy te najprostsze, gładkie, z lekkich, półprzezroczystych materiałów.

Inny ważny dodatek w stylu skandynawskim to lampy. Te stanowczo nie są tylko elementem funkcjonalnym, ale i ważną dekoracją. Klosze są najczęściej szklane lub metalowe, czasami z papieru. Jako dodatkowe oświetlenie pojawiają się proste, minimalistyczne świeczniki i latarenki.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ