Plakaty skandynawskie

Trendem wnętrzarskim, który utrzymuje się już od kilku lat i nic nie zapowiada tego, żeby miał osłabnąć, jest styl skandynawski. Moda na oszczędność i prostotę w charakterystycznym skandynawskim wydaniu zatacza coraz szersze kręgi. Niemal cały świat oszalał już na punkcie skandynawskiego wzornictwa. Ludzie na całym globie wprowadzają do swoich mieszkań biel, pozbywają się zbędnych przedmiotów, decydują się urządzać domu z zachowaniem reguł, które przez lata wypracowali sobie Skandynawowie.

Nie ma się co dziwić, trudno znaleźć coś tak uniwersalnego i ponadczasowego, jak styl skandynawski. Ten pasuje do każdego mieszkania i nigdy nie wychodzi z mody. Wszechobecna biel powiększa optycznie wnętrza, sprawia, że są lepiej doświetlone, a przebywanie w nich staje się dużo przyjemniejsze. Oszczędności, jeśli chodzi o ilość mebli i dodatków, towarzyszy tutaj niezwykła przytulność. Choć wielu osobom może się wydawać, że minimalizm i chłodne tony sprawią, że mieszkanie będzie nieprzyjemne, to Skandynawom udało się doskonale połączyć prostotę i domową, ciepłą atmosferą. Choć urządzane przez nich wnętrza są skromne, to nie można im zarzucić nieprzytulności. Ich niezwykłą atmosferę tworzą naturalne materiały i starannie dobierane dekoracje, których choć jest niewiele, to robią ogromne wrażenie. Najważniejszą dekoracją, która pojawia się w domach w Skandynawii, są plakaty.

Dodatki w skandynawskich mieszkaniach

Jeśli chodzi o dekoracje, styl skandynawski jest bardzo oszczędny. W mieszkaniach urządzonych na wzór Skandynawii unikamy przesady. Najczęściej dodatkami stają się elementy funkcjonalne, takie jak tekstylia czy lampy. Dodatki mają stonowane, spokojne kolory, tylko w pojedynczych detalach pojawiają się mocniejsze barwy. Najchętniej kupowanymi ozdobami w stylu skandynawskim są lniane narzuty w ciekawe wzory czy miękkie, wełniane poduszki. Inna ozdoba popularna w skandynawskich mieszkaniach to lampy – te wykonane są ze szkła lub metalu, często zobaczymy także klosze z papieru. Lampy mają ciekawe kształty i lubią skupiać uwagę.

Typową dekoracją, to znaczy elementem, który nie pełni innej funkcji niż ozdoba, są obrazy. Te są wprost uwielbiane przez Skandynawów. Najczęściej w salonie pojawia się imponująca galeria stworzona z mniejszych i większych plakatów w typowo skandynawskim stylu.

Plakaty w stylu skandynawskim

Najważniejszą ozdobą skandynawskich mieszkań są obrazy pojawiające się zarówno na ścianach jak i wstawione w ramy i oparte o ścianę czy położone na komodzie. Najczęściej są to nowoczesne, czarno-białe plakaty. W mieszkaniach Skandynawów nie uświadczymy obrazów w stylu klasycznym czy replik słynnych dzieł, takich jak Mona Lisa czy Słoneczniki. W Skandynawii stawia się na prostotę i oryginalność.

Plakaty to często proste, ale efektowne grafiki. Skandynawowie wprost uwielbiają geometryczne wzory i proste rysunki. Chętnie umieszczają w ramach również różnego rodzaju napisy. Bardzo częstym motywem plakatów w stylu skandynawskim jest natura. Skandynawowie żyją bardzo blisko przyrody i widać to w ich mieszkaniach. Na obrazach pojawiają się zwierzęta, rośliny i niezwykłe, typowo północne krajobrazy. Te, jak wcześniej wspomniano, nie przypominają jednak klasycznych obrazów czy fotografii. Stawia się raczej na nowoczesną grafikę oraz biel i czerń.

Na ścianach często pojawiają się całe galerie. Obrazy umieszczane są w mniejszych i większych pasujących do siebie ramach i tworzą spójną całość na ścianie. Takie galerie obrazów ujrzymy zwłaszcza w skandynawskich salonach oraz na ścianie nad łóżkiem w sypialni.

Ramy do plakatów w stylu skandynawskim

Bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o plakaty skandynawskie, są ramy. Te odgrywają ogromną rolę w odbiorze obrazu i często są bardzo ważnym elementem dekoracyjnym mieszkania. Szwedzi czy Norwegowie stawiają na wyraźne, widoczne ramy. W ich mieszkaniach nie znajdziemy antyram, ale raczej solidne, drewniane ramki, w które wkłada się obrazy. Te mogą zostać w wersji surowej – najczęściej w kolorze jasnego drewna, albo zostać pomalowane na biało lub czarno. Zdarza się, że pojedyncza rama pomalowana jest na mocny kolor, np. niebieski czy czerwony, żeby przyciągać uwagę. Staje się wtedy głównym elementem dekoracyjnym i ma ożywiać wnętrze. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić – w skandynawskich wnętrzach kolory pojawiają się jedynie w detalu, całość utrzymana jest w chłodnej, stonowanej kolorystyce.

Gdzie kupić plakaty w stylu skandynawskim?

Jeśli poszukujemy plakatów, które wiszą w większości skandynawskich domów, najlepiej odwiedzić sklep, który specjalizuje się w północnym dizajnie. W jego asortymencie z pewnością znajdziemy plakaty, które każdy Skandynaw rozpozna na pierwszy rzut okna: znane czarno-białe grafiki, obrazy zwierząt, obrazki z roślinnymi motywami. W sklepie z wyposażeniem w stylu scandi znajdą się zapewne również plakaty idealne do pokoju dziecięcego – jeśli o te chodzi, Skandynawowie nie mają sobie równych. Plakaty, które wiszą w pokojach małych Szwedów czy Norwegów, są jednocześnie minimalistyczne i niezwykle urocze. Nadają dziecięcemu pokoju ciepłej, przytulnej atmosfery.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ