pellet

W dobie podwyższonej troski o środowisko coraz więcej osób poszukuje surowców, które są ekologiczne i bezpieczne. Do takich z pewnością możemy zaliczyć pellet drzewny. Jest to idealne źródło energii skumulowanej w formie sprasowanych trocin. Jego stosowanie nie ma negatywnego wpływu na stan powietrza. Warto przyjrzeć się bliżej specyfice pelletu drzewnego.

Co to jest pellet drzewny?

Pellet to rodzaj paliwa, które jest produkowane z przetworzonych zrębków. Zrębki są prasowane pod wysokim ciśnieniem. Ten rodzaj paliwa charakteryzuje się dużym zagęszczeniem energii, niską zawartością wilgoci i popiołu. Na uwagę zasługuje szerokie zastosowanie pelletu drzewnego oraz przyjazność środowisku. Surowce do produkcji pelletu są pozyskiwane bez konieczności dodatkowej wycinki drzew.

Jakie są zalety pelletu drzewnego?

Podstawową zaletą pelletu drzewnego jest komfort, czystość i wygoda zarówno w trakcie transportu, jak i przechowywania. W wyniku spalania 1 tony pelletu powstaje zaledwie 3 kg popiołu. To ekologiczne paliwo stanowi idealną formę odnawialnego źródła energii. Cechą charakterystyczną pelletu drzewnego jest niski poziom emisji dwutlenku węgla w trakcie spalania. Sam proces spalania odbywa się w bezobsługowych kotłach.

Czym kierować się wybierając pellet drzewny?

Podczas zakupu pelletu do pieca należy zwrócić szczególną uwagę na proces jego spalania. Dobrym pomysłem jest zakup worka o mniejszej pojemności (np. 15 kg) i przetestowanie jakości i wydajności pelletu. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy w efekcie spalania w kotle nie powstał żużel i duże ilości popiołu. Obecność żużlu i popiołu świadczy o niskiej jakości paliwa. Najczęściej wynika to z faktu zanieczyszczenia pelletu piaskiem, klejami lub innymi odpadami.

Pellet dobrej jakości charakteryzuje się jednolitym kolorem i wymiarami. Odcień i zapach powinny być zbliżone do naturalnego drewna. Bardzo ważny jest także poziom wilgotności. Dla dobrej jakości pelletu powinien wahać się w granicach 7-12%. W worku z pelletem nie mogą znaleźć się pokruszone kawałki pelletu, pył czy też niewłaściwe części trocin. Przed zakupem pelletu dobrze jest sprawdzić, czy produkt posiada certyfikaty jakościowe.

Jak obliczyć ilość pelletu na sezon grzewczy?

Zapotrzebowanie na pellet zależy w głównej mierze od wielkości budynku, który będzie ogrzewany tym paliwem. Istotne jest również zastosowanie paliwa. Pellet może przecież służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń w domu, ale także do zapewnienia ciepłej wody. Nie bez znaczenia są również warunki atmosferyczne, jakie panują na zewnątrz oraz poziom termoizolacji budynku. W przypadku domu o powierzchni 150 m2 wystarczająca powinna być ilość pelletu w przedziale 3,5-5,5 tony. Oczywiście mówimy tu o dobrej jakości paliwie.

Problem z wyborem dotyczy również średnicy pelletu. Do najbardziej popularnych rodzajów zaliczamy pellet o średnicy 6 mm i 8 mm. Jeżeli w kotłowni jest zamontowany niskoemisyjny kocioł ekoprojekt lub kocioł 5 klasy (według normy PN-EN 303-5:2012), to idealnym wyborem będzie pellet o mniejszej średnicy. W przypadku większych urządzeń o zastosowaniach przemysłowych warto wybrać pellet o średnicy 8 mm.

Wysokiej jakości paliwo może zagwarantować producent pelletu drzewnego, firma Sambudrol z Gogolina. Wybierając ofertę sprawdzonego dostawcy, zyskujemy gwarancję wydajnego paliwa, które wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ