Klucz udarowy – poradnik przed zakupem

0
759

Klucze udarowe to urządzenia niezwykle pomocne zarówno w czasie wykonywania profesjonalnych konstrukcji, jak i podczas domowych remontów. Służą przede wszystkim do przykręcania lub wykręcania śrub w miejscach, w których jest do nich łatwy dostęp. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem klucza udarowego – poniżej podpowiadamy na jakie parametry dostępnych urządzeń warto zwrócić uwagę oraz gdzie szukać pomocy w ich doborze.

Klucz udarowy – jaki warto wybrać?

Dzięki kluczom udarowym wykonywanie wielu obowiązków przebiega szybciej i sprawniej. Znajdują zastosowanie w wielu warsztatach samochodowych, wulkanizacyjnych, w firmach remontowych oraz licznych innych miejscach. Korzystając z nich, nie musimy nakładać sił by wykonać obowiązki fizyczne.

Klucze udarowe występują w różnych wersjach, różniących się między innymi siłą ich działania, czyli – mówiąc profesjonalnie – momentem obrotowym. Klucze o wysokim momencie obrotowym pracują powyżej 600Nm, klucze o niskim momencie – do 1000Nm (gdy mowa o urządzeniach zasilanych sieciowo) oraz do 500Nm (w przypadku urządzeń na akumulator lub zapalniczkę).

Ponadto, klucze mogą występować w wersjach wymagających odmiennego źródła zasilania. Znajdziemy zarówno klucze udarowe podpisane do sieci elektrycznej, gniazda zapalniczki oraz – działające na akumulator. Te ostatnie cieszą się największą popularnością, a z ich ofertą zapoznasz się na: https://xl-narzedzia.pl/klucze-udarowe-akumulatorowe-c-27_247_743.html.

Dodatkowe elementy w budowie kluczy udarowych

Dostępne klucze mogą się również różnić obecnością dodatkowych elementów w ich konstrukcji. Wymienić należy wówczas klucze kątowe, klucze udarowe z możliwością regulacji, klucze z dynamometrem.

Pierwsze z nich – klucze kątowe – to urządzenia wykorzystywane w czasie wykonywania prac w miejscach trudno dostępnych lub zupełnie niedostępnych dla innego typu narzędzi i kluczy. Wykorzystywane są przede wszystkim przez firmy świadczące usługi profesjonalne. Ze względu na ich wysoką cenę, rzadko znajdują zastosowanie w domowych warsztatach.

Klucze z regulacją są o wiele wygodniejsze w użyciu niż ich odpowiedniki pozbawione tej funkcji. W kluczach takich mamy możliwość zmniejszenia lub zwiększenia momentu obrotowego, a tym samym – dostosowania trybu pracy narzędzia do wykonywanych obowiązków.

Klucze z dynamometrem zapewniają najwyższą funkcjonalność. Możemy regulować nie tylko moment obrotowy, w jakim pracują, ale również określić dokładnie siłę ich pracy. Dzięki temu, znajdują zastosowanie w profesjonalnych warsztatach.

Dodatkowe elementy do kluczy udarowych

W pracy klucza udarowego konieczne jest również dysponowanie odpowiednimi nasadkami. Najczęściej, kupując dany klucz otrzymujemy od razu zestaw bitów przeznaczonych do używania wraz z urządzeniem. Bity możemy również dokupywać samodzielnie.

Futerał lub walizka na klucz jest często stosowany w przypadku urządzeń wykorzystywanych w przydomowych warsztatach. Zabezpieczamy w ten sposób klucz przed niepożądanymi uszkodzeniami, dostaniem się do jego wnętrza pyłków lub działaniem wilgoci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ