Pokój w stylu skandynawskim

Styl skandynawski już dawno przestał obowiązywać jedynie na północy Europy – dziś ma miłośników na całym świecie, a miliony ludzi decydują się korzystać z rozwiązań Skandynawów, urządzając swoje mieszkania. Nic w tym dziwnego, powszechnie wiadomo, że styl skandynawski nie ma sobie równych, jeśli chodzi o połączenie estetyki i funkcjonalności. Doskonale sprawdza się w każdym wnętrzu, powiększa je optycznie, rozświetla, tworząc jednocześnie ciepłą, przytulną atmosferę. Styl skandynawski to mnóstwo praktycznych rozwiązań, które warto wykorzystać w trakcie urządzania swoich czterech kątów. Dzięki ich zastosowaniu wnętrze będzie efektowne i niezwykle praktyczne, a korzystanie z niego będzie czystą przyjemnością.

Styl opracowany przez Skandynawów sprawdzi się zarówno w całym mieszkaniu, jak i w pojedynczym wnętrzu. Podpowiadamy, jak stworzyć pokój w stylu skandynawskim. Urządzając go, przekonacie się o funkcjonalność i uroku stylu z chłodnej Północy i z pewnością natychmiast zamarzy Wam się całe mieszkanie na wzór skandynawski.

Pomieszczenie w stylu skandynawskim – podstawowe zasady

Zanim przystąpimy do podejmowania szczegółowych decyzji dotyczących remontu, powinniśmy się zaznajomić z podstawowymi regułami, które obowiązują w skandynawskim stylu. Przede wszystkim będzie to prostota i oszczędność. Mieszkania Skandynawów są minimalistyczne, przedmioty, które nie są niezbędne do życia, są tam ograniczane do minimum. Wnętrza są skromne, ale jednocześnie niezwykle efektowne.

Ponieważ na Północy słońca stale brakuje, Skandynawowie malują swoje mieszkania na jasne kolory. Najczęściej w skandynawskich wnętrzach dominuje biel. Ta jest w tym stylu wszechobecna. Pojawia się na ścianach, podłogach, meblach, a nawet dodatkach. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrza, sprawiają, że te wyglądają na przestrzenne, czyste, uporządkowane. Jako elementy dekoracyjne lub małe akcenty w wyposażeniu pojawiają się takie naturalne materiały jak surowe drewno, len czy wełna. Jeśli Skandynawowie pozwalają sobie na szaleństwo, to tylko w dodatkach, które mają przyciągnąć uwagę, ożywić wnętrze i uczynić je bardziej oryginalnym.

Jakie ściany i podłogi do pokoju wzorowanego na Skandynawii?

Remont pokoju zacząć warto od pomalowania ścian i wymiany podłóg. Tez tego trudno nam będzie stworzyć wnętrze, które na myśl przywoływało będzie uroczą Skandynawię. Jeśli chcemy, żeby pomieszczenie wyglądało jak rodem wzięte ze Szwecji czy Norwegii, ściany powinny być białe albo popielate. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, ciekawym dodatkiem, powszechnie stosowanym w Skandynawii, będą białe cegły na ścianie. To niezwykle efektowne rozwiązanie, które choć proste, to uczyni nasze cztery kąty dużo bardziej oryginalnymi.

Podłoga w pokoju na styl skandynawski powinna być jasnobrązowa lub biała. Najlepiej sprawdzi się naturalne drewno w jasnym kolorze. Skandynawowie uwielbiają, kiedy pokrywa je biała farba – deski w kolorze bieli to murowany efekt skandynawskiego stylu.

Meble rodem ze Skandynawii – co wybrać?

Urządzając pokój, który ma być utrzymany w stylu skandynawskim, pamiętajmy, że królować ma tutaj prostota. Ilość mebli powinna być ograniczona do niezbędnego minimum. Najlepiej zdecydować się na takie, które będą pojemne i funkcjonalne, ale jednocześnie nie zagracą mieszkania.

Najlepiej, żeby te były oczywiście wykonane z naturalnego drewna – to Skandynawowie uwielbiają najbardziej. Jeśli chodzi o kolorystykę, meble w Szwecji, Norwegii czy Danii są zwykle pozostawiane w stanie surowym lub malowane na biało lub, rzadziej, na popielato.

Jeśli chodzi o kanapy czy fotele, tutaj znowu stawia się na to, co naturalne. Unikamy sztucznych tekstyliów, stawiamy na biel lub szarość. Doskonałym uzupełnieniem sofy będzie lniana narzuta i utrzymane w biało-czarnej czy szarawej kolorystyce poduszki. Te mogą być lniane lub wełniane.

Oświetlenie w pokoju w skandynawskim stylu

Ważnym elementem wystroju wnętrza jest również oświetlenie. Ponieważ Skandynawowie narzekają na brak światła w mieszkaniach, starają się urządzać je tak, żeby w nawet najbrzydszą pogodę były jasne i dobrze naświetlone. Temu na pomóc nie tylko wszechobecna biel, ale również kilka innych chwytów. Okna w Skandynawii zwykle pozostawiane są bez zasłon, jeśli już – te wykonane są z lekkich, półprzezroczystych materiałów. Lampy są najczęściej szklane lub metalowe, popularne są również klosze z papieru. Oprócz lamp sufitowych pojawiają się również lampy stojące czy mniejsze lampki stawiane na stoliku czy komodzie. Dbamy o to, żeby pokój był dobrze oświetlony.

Pokój wzorowany na Skandynawii: jakie dodatki?

Pamiętajmy, żeby w pokoju, który ma przypominać skandynawskie wnętrza, unikać nadmiaru dodatków. Te powinny być starannie dobrane i ograniczone do minimum. Najlepiej jeśli będą praktyczne: poduszki, świeczniki, lampy, narzuty. Unikajmy plastiku, stawiajmy na drewno, metal, szkło. Kolorystyka powinna być jasna, stonowana, choć jako drobny akcent mogą pojawić się kolory – Skandynawowie uwielbiają zwłaszcza żółty i niebieski jako malutki akcent, np. na poduszce czy w postaci świecznika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ