Fotowoltaika

Boom na pompy ciepła trwa już od kilku lat. Szczególnie rok 2022 przyczynił się do tego, że moda na alternatywne ogrzewanie z pompą ciepła stało się jeszcze bardziej popularne. Wszystko za sprawą niestabilności rynku, rosnącym cenom i kłopotami z dostępnością opału. Ludzie uznali, że wolą zainwestować więcej pieniędzy na ogrzewanie, które jest bardziej ekologiczne, a które przede wszystkim jest niezależne od tego, co aktualnie dzieje się na rynku. Co trzeba zrobić, aby pompa ciepła była w pełni ekologicznym wyborem? O tym więcej w poniższej treści.

Zalety pompy ciepła i fotowoltaiki

Bez wątpienia jedną z kluczowych zalet związanych z wyborem pompy ciepła, jest jej wpływ na środowisko, a konkretniej naruszenie środowiska. Pompa ciepła sama w sobie jeszcze nie jest w pełni ekologiczna. Dlaczego? Skoro zewsząd bombarduje się nas informacjami o tym, że to eko sposób na ogrzewanie domu i wody. Urządzenie to wymaga stałego podłączenia do prądu. Jego działanie uwarunkowane jest podłączeniem do prądu i stałym poborem prądu. Jeśli pompa działa tylko i wyłącznie na prąd “domowy” wówczas nie jest to opcja do końca “eko”. By można było mówić o w pełni ekologicznym urządzeniu, trzeba mówić o pompie ciepła, która będzie działała na prąd wytwarzany przez panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika oraz pompa ciepła to połączenie, które sprawia, że ogrzewanie domu i wody użytkowej jest w pełni ekologiczne.

Pompa ciepła ma wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania, nawet jeśli nie jest podłączona do instalacji fotowoltaicznej. Niestety w takim przypadku nie można powiedzieć, że jest w pełni ekologiczna. Fotowoltaika jest dopełnieniem tego ekologicznego ogrzewania z pompą ciepła. Trzeba jednak powiedzieć, że zarówno fotowoltaika, jak i pompa ciepła wykorzystują niezależne i odnawialne źródło energii. Fotowoltaika pobiera energię z promieni słonecznych, natomiast pompa ciepła w zależności od tego, jaki rodzaj zostanie wykorzystany z gruntu, powietrza lub wody.

Nie tylko ekologia jest zaletą pompy ciepła oraz fotowoltaiki, również bezobsługowy charakter urządzeń stwarza wielkie zadowolenie jej użytkowników. Trzeba przyznać, że mając do dyspozycji zarówno panele fotowoltaiczne, jak i pompę ciepła można niemal zapomnieć o tym, że konieczne jest obsługiwanie urządzeń grzewczych w domu. Jeśli ktoś przechodzi na taki sposób ogrzewania, z tradycyjnego kotła na węgiel czy drewno, można odczuć wyraźną różnicę właśnie w kwestii bezobsługowego urządzenia.

Urządzenia typu pompa ciepła i panele fotowoltaiczne są nie tylko bezobsługowe, ale także bardzo żywotne. Sprzęty te spokojnie wytrzymują 15, nawet 20 lat pracy.

Ekologia, względem wykorzystania środowiska, a konkretniej jej źródeł energetycznych to wciąż nie wszystko. Pompa ciepła i panele nie stwarzają zagrożenia dla środowiska, spowodowanego wybuchami, tak jak ma to miejsce w przypadku innych instalacji grzewczych. Najbardziej awaryjne okazują się piece gazowe.

Panele fotowoltaiczne mogą stanowić nie tylko zasilanie pompy ciepła, ale także wytworzą prąd, z którego będzie można korzystać w warunkach domowych. Więcej zalet na temat fotowoltaiki znajdziemy pod tym adresem https://www.woltair.pl/fotowoltaika.

Kolejnym pozytywnym aspektem, jaki można wyznaczyć przy instalacji pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych jest przede wszystkim niski koszt zużycia energii. Okazać może się, że przy sprzyjających warunkach, zużycie energii elektrycznej na ogrzanie domu, wykorzystanie do pracy urządzeń wewnątrz i na zewnątrz wyniesie niewiele. O czym mowa, jeśli chodzi o sprzyjające warunki? Tymi warunkami jest odpowiednio ocieplony budynek, posiadający szczelne okna, które nie przepuszczają ciepła. Koszt związany z wykorzystaniem energii elektrycznej przy pracy pompy ciepła w takim domu może wynieść np. ok. 100 zł na miesiąc. Zwróćmy uwagę, że w tej kwocie mamy swobodny dostęp do prądu z niezależnego źródła, ogrzewanie całego domu, ogrzewanie domu, wentylację, a nierzadko i klimatyzację, która przyda się na upalny czas. Koszt w wysokości 100 zł na swobodne korzystanie z wygód w swoim domu jest jak najbardziej do zaakceptowania. Dzięki niemu okazuje się, że wysoki koszt instalacyjny tych urządzeń (pompa ciepła i panele fotowoltaiczne) zwróci się po kilku latach użytkowania.

Ile kosztuje fotowolatika i pompa ciepła

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła może początkowo przerażać. Montaż takich urządzeń sięgnie inwestycji z rzędu 60 tys. zł do nawet 100 tys. zł. Wszystko zależne jest od wielu czynników. By można było dokładnie wyliczyć pełne koszty inwestycyjne, warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów. Oferują je także renomowane firmy montażowe, takie jak https://www.woltair.pl/. Na stronie tej firmy dostępny będzie kalkulator pompy ciepła: https://www.woltair.pl/pompy-ciepla/kalkulator, jak i paneli fotowoltaicznych dla domu o określonych parametrach i powierzchni. Pamiętać należy, że pomimo wysokiego kosztu związanego z zakupem i montażem, można uzyskać zwrot kosztów  określonej wysokości dzięki dotacjom i programowi “czyste powietrze”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ