Tapetowanie ścian to wbrew pozorom nie jest takie proste zadanie, chociaż wcale nie trzeba do tego wybitnego specjalisty. Najważniejsza jest dokładność, cierpliwość, ale i skrupulatne zaplanowanie sobie pracy, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych nerwów. Niezbędne będą także akcesoria, które umożliwią nam równomierne położenie. Na jaki rodzaj tapety się zdecydować i jak ją kłaść na ścianie?

Jaką wybrać tapetę?

Tapety niedawno znów wróciły do łask i pojawiły się w nowej odsłonie, nieco bardziej współczesnej i odświeżonej. Z łatwością można znaleźć takie, które będą pasowały do stylu skandynawskiego, glamour, czy nawet retro. O tym, jak wiele jest rodzajów tapet można przekonać się przeglądając je na https://www.homebook.pl/produkty/tapety, gdzie znajdziemy różne wzory i kolory tych produktów. Wśród tych najbardziej popularnych można wymienić tapety papierowe, winylowe i na flizelinie. Jak zatem kłaść je na ścianie?

Jak kłaść tapetę papierową?

Tapety papierowe dostępne są w dwóch wersjach: jednowarstwowej (lekkiej) i dwuwarstwowej (ciężkiej). Najczęściej wybierane są one do sypialni i pokoi dziecięcych. Wśród nich wiele jest modeli gładkich i wzorzystych, które bez problemu można dopasować do każdej aranżacji. Tapety papierowe są bardzo tanie, ale mają tez niestety minusy. Z uwagi na materiał, z którego są wykonywane, mogą na nich zostawać plamy po usuwaniu zabrudzeń. A jak kłaść takie tapety? Najpierw trzeba przygotować podłoże. Musi ono być czyste, gładkie i równe. Niezbędny do położenia tapety będzie oczywiście klej. Przydatny może być także nożyk introligatorski, gąbka do usuwania nadmiaru kleju i wałek, który rozprowadzi pęcherzyki. Pasy tapety papierowej należy posmarować klejem i nakładać je równomiernie na ścianę zaczynając od góry. Najważniejsze to pamiętać o tym, by zachować wzór na tapecie, by po zakryciu ściany łączył się w jedną całość.

tapety-kolaz

Jak kłaść tapetę winylową?

Tapety winylowe są mocniejsze od papierowych i mogą mieć strukturę gładką lub we wzory. Dobrze przepuszczają one parę wodną, dlatego mogą być wybierane do kuchni i łazienek. Wśród zalet tego rodzaju tapet, wymienia się także fakt, że można je myć bez obaw o zniszczenie czy plamy. Tapety winylowe należy kłaść tak samo jak papierowe, czyli uprzednio smarując pasy klejem. Bardzo dobrze przylegają one do ściany i nie marszczą się. W przypadku kładzenia tapet winylowych również niezbędne będzie wcześniejsze przygotowanie podłoża i przygotowanie kleju, noża i wałka gumowego.

Jak kłaść tapetę na flizelinie?

Tapety z flizeliny świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz. Można je z powodzeniem kłaść w salonach, sypialniach, czy dziecięcych pokojach. Składają się z kilku warstw, dzięki czemu są dosyć odporne i dobrze kryją wszelkie nierówności na ścianie. Sposób kładzenia tapet z flizeliny różni się jednak od tego stosowanego w przypadku tapet winylowych i papierowych. Nie nakładamy kleju na pasy, ale na ścianę. Pokrywamy ją dokładnie specjalnym klejem i nakładamy od góry pasy tapety. Całość wyrównujemy oczywiście wałkiem, by dobrze docisnąć brzegi i usunąć ewentualne pęcherze.

Podsumowując, niezależnie od rodzaju wybranej tapety, każdy może poradzić sobie z jej położeniem. Wystarczy odpowiednie przygotowanie podłoża, zakup niezbędnych akcesoriów i zaplanowanie pracy, by efekt położonej tapety był zadowalający.

[Głosów:9    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ