palowanie fundamentów

Planowanie budowy oraz proces przeprowadzania prac stawia przed inwestorami wiele wyzwań. Jednym z nich jest właściwy dobór fundamentowania do potrzeb oraz dostępnych na rynku rozwiązań. Dzięki niemu budowla jest stabilna i nie osiada nierównomiernie. Jedną z metod jest palowanie fundamentów. Na czym polega, kiedy się ją stosuje, ile kosztuje w 2022 roku?

Na czym polega palowanie fundamentów?

Palowanie fundamentów to jeden ze sposobów na posadowienie stabilnego i bezpiecznego obiektu budowlanego, nawet w niesprzyjających warunkach. Metoda ta jest znana od lat, z czasem jest jednak coraz to bardziej doskonała i efektywna. W czasie trwania prac głęboko osadza się na stałe pale w gruncie, ich zadaniem jest przekazywanie obciążeń w sposób pośredni. Palowanie fundamentów przez specjalistów jak www.keller.com.pl to technologia pali wierconych betonowych na mokro w gruncie, która stanowi jedno z częściej stosowanych rozwiązań. Ma wiele zalet, m.in. uniwersalność oraz stosunkowo niski koszt.

W procesie zastosowanie mogą mieć 3 kategorie palów:

  • zawieszone — przekazują obciążenie na grunt poprzez tarcie na pobocznicy,
  • stojące — przekazują obciążenie na grunt poprzez stopy,
  • normalne — hybryda obydwóch rodzajów.

Kiedy stosuje się palowanie fundamentów?

Palowanie fundamentów to rozwiązanie z zakresu robót geotechnicznych, które ma bardzo szerokie zastosowanie. Można wykorzystać je podczas posadawiania obiektów budowlanych wszelkiego typu, wszędzie tam, gdzie konieczne jest przeniesienie obciążenia z przypowierzchniowych obszarów na głębsze, a co za tym idzie bardziej wytrzymałe warstwy gruntów. Dochodzi do tego m.in., gdy górna warstwa działki to np. komunalne odpady, luźne naspy oraz torf lub namuł. Konieczne jest także zastosowanie tej technologii w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych i na terenach niejednorodnych. Kolejnymi z przykładów inwestycji, kiedy wymagane jest zastosowanie palowania fundamentowego, są:

  • wieżowce,
  • podpory mostowe,
  • budownictwo hydrotechniczne,
  • tunele, drogi, mosty,
  • ochrona przeciwpożarowa.

Podczas prowadzenia różnorodnych prac pale fundamentowe mogą mieć zastosowanie podczas zapobiegania osuwiskom, zabezpieczania istniejących budowli.

Palowanie fundamentów — cena w 2022

Warto wiedzieć, że nie sposób jednoznaczne dokonać wyceny prac budowlanych, ponieważ podczas ustalania ich kosztów pod uwagę brane jest wiele zmiennych. W przypadku palowania fundamentów istotnymi aspektami są: typ palowania, powierzchnia oraz rodzaj obiektu, podpiwniczenie, lokalizacja, stopień skomplikowania prac.

Jak wynika praktyki budowalnej fundamenty na palach to najdroższy typ fundamentowania i może kosztować nawet trzykrotnie więcej niż klasyczne metody, które zazwyczaj pochłaniają 10 – 20% budżetu przeznaczonego na budowę. W przypadku domu 150 m² standardowe rozwiązanie kosztuje około 20.000 zł. Oznacza to, że w takim przypadku cena fundamentowania na palach wynosić może nawet 60.000 zł. Konieczne jest jednak każdorazowo wykonanie wyceny, którą zajmą się profesjonalne firmy świadczące usługi związane z palowaniem fundamentów.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ